0

sdílení

Vědci našli způsob, jak využít větrnou energii ze stromů

Timotej Vančo / 15. listopadu 2016 / Zajímavosti

Využití stromů i na něco jiného, ​​než jen na produkci kyslíku? Vědcům se podařil obdivuhodný objev.

 

Představ si svět plný lesů produkujících veškerou energii, co potřebujeme. Tento sen se může stát skutečností s novou formou produkce energie z větru. Tento způsob funguje na principu přeměny pohybu stromů na čistou energii. Tato technologie je založena na použití piezoelektrického jevu – nabitý elektrický náboj, který se získá z vibrací jakéhokoliv náboje. Na základě reportu z Journal of Sound and Vibration pohyb stromů, do kterých fouká vítr, produkuje vibrace, které mohou být úspěšně převedeny na čistou energii.

piezoelectricity-889x725Foto: inhabitat.com

Studie vytvořená vědci na univerzitě v Ohiu (Ohio State ‚s Laboratory of Sound and Vibration Research) potvrdila, že je možné překonvertovat jakékoliv vibrace v různých velikostech na použitelnou elektrickou energii z přirozeného pohybu stromů. Přirozená frekvence je jako stěna, která absorbuje a pohlcuje energii ve vysokých frekvencích, jako malé vlnění vody, které se postupně zvětšuje do velkých kruhů.

Celá studie a myšlenka je založena na vibracích stromu, kterých je dosaženo různými silami větru. Vědci testovali tento nápad v umělých lesích použitím malých ocelových nosníků ve tvaru písmena L, které jsou ovinuty polyvinylidenfluoridem, což je piezoelektrický materiál. Vědcům se touto technologií podařilo vyprodukovat 2 volty elektrické energie.

reu_vigil1_2013foto: harvardforest.fas.harvard.com

Piezoelektrický jev může být vyprodukován z různých materiálů – z ťukání do klávesnic notebooků nebo z ohýbajícího se mrakodrapu. Pro ty, které to zaujalo a chtěli by k tomu něco vymyslet, způsob výroby energie z ťukání na klávesnici je už patentovaný. Tak či onak, je to velký krok vpřed při získávání elektrické energie, a to dokonce ze stromů, které v dnešní době bohužel ve velkém kácíme.

Zdroj článku: inhabitat.com , zdroj titulního obrázku: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]