0

sdílení

Vědci našli novou formu hmoty: Krystaly, jejichž struktura se opakuje v čase

Zuzana Benková / 1. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: itechpost.com

Vědcům se podařilo vyvinout časové krystaly. I když ti je název možná evokuje součást seriálu Doctor Who, nemají nic společného s cestováním v čase. Naopak, jsou velmi reálné.

 

Stejně jako pravidelný krystal, jehož struktura se systematicky opakuje v prostoru, časový krystal má strukturu opakující se v čase. Ve studii publikované v Physical Review Letter američtí vědci v čele s  Normanem YaomemKalifornské univerzity diskutují o tom, jak vytvořit a měřit vlastnosti časových krystalů.

Poprvé byly získány před několika měsíci, když vědci z Marylandské univerzity zkonstruovali řetěz sestávající z 10 atomů ytterbia. Ty několikrát zasáhli dvěma lasery, aby narušili jejich rovnováhu. Zjistili, že řetěz se usadil do stabilního, opakujícího se vzoru, a to i přesto, že samotný materiál zůstal mimo rovnováhu. Tato studie znamenala začátek nového typu materiálů, které se nedokáží uložit v nehybné rovnováze jako diamant.

zdroj: io9.gizmodo.com

Nebylo by podivné, kdyby jste zatřásli s želé a zjistili, že nějakým způsobem zareagovalo v jiném období či periodě?“ Uvedl v prohlášení Yao. „To je podstatou časového krystalu. Máte nějaký pravidelný ovladač, který má periodu T. A systém se nějakým způsobem synchronizuje tak, že najednou bude oscilovat s periodou větší, než je perioda T.“

Řada z atomů ytterbia je jen jedním z vyvinutých časových krystalů. Jiný způsob byl vytvořen na Harvardu, přičemž Yao byl zapojen do obou skupin. Jejich výsledky byly předány k publikaci a poskytují první pohled na novou architekturu hmoty.

Jde o novou fázi či období v oblasti hmoty. Je to opravdu úžasné, protože se jedná o jeden z prvních příkladů nerovnovážné hmoty. V průběhu posledního půlstoletí zkoumáme záležitosti rovnováhy hmot jako jsou kovy či izoláty, ale teprve nyní začínáme objevovat zcela novou oblast v této sféře,“ tvrdí Yao.

zdroj: sciencealert.com

Časové krystaly byly poprvé navrženy v roce 2012 laureátem na Nobelovu cenu Frankem Wilczekem. Měl nápad, že by mohly existovat pohybující se objekty s nulovou energií, a tak navrhl teoretické struktury, v nichž probíhají periodické oscilace ve stavu s nulovou energií. Jde o kvantové časové krystaly, které jsou periodické v čase i prostoru.

Zatímco vědci pro časové krystaly nenacházejí využití, mohly by mít ty správné vlastnosti k tomu, aby byly využity v průkopnických oblastech, jakou je například kvantová výpočetní technika.

zdroj článku:  iflscience.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]