0

sdílení

Vědci náhodou přišli na způsob, jak vyrobit baterie s téměř nekonečnou životností

Rudolf Nečas / 1. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: latimes.com/digitaltrends.com

Počet nabíjecích cyklů je u nich zbytečným číslem.

 

V dnešní době, kdy u sebe snad každý z nás nosí minimálně smartphone, všichni sníme o lepších bateriích. Výzkumníci z University of California v Irvine učinili průlom, který by mohl vést právě k nim. Za použití pravého zlata a některých nových materiálů tým vytvořil nanodrátkovou baterii, která si udržuje svou výkonnost po stovky tisíc nabíjecích cyklů. Ve srovnání se současnou technologií lithium-iontových baterií by mohla navždy změnit budoucnost skladování energie. A celá věc byla přitom objevena náhodou.

foto: chargetech.com

Dobíjecí lithium-iontové baterie po stovkách nabíjecích cyklů pomalu ztrácejí kapacitu. To je důvod, proč ti zbrusu nový mobilní telefon v pohodě vydrží na jedno nabití více než den, ale po roce budeš rád, když ti vůbec vydží jeden den, aniž by ukazatel nabití zašel do červené zóny. Materiál baterie na bázi nanodrátků vyvinutý u UCI bez problémů vydržel zkušební lhůtu tří měsíců. Ve srovnání s lithium-iontovými akumulátory, které jsou po 5 až 7 tisících cyklech téměř mrtvé, vydržela nová baterie 200 000 nabíjecích cyklů v průběhu tří měsíců a nevykazovala žádnou ztrátu kapacity.

A co víc, tato úžasná baterie prošla testem bez jakéhokoliv poškození nanodrátků. Inženýři chtěli začlenit nanodrátky do technologií bateriových systémů už dříve, ale jeho křehkost jim to znemožnila. Tým UCI vytvořil speciální nanodrátek pomocí tenkého jádra ze zlata, obklopeného vrstvami oxidu manganičitého a gelového elektrolytu. Reginald Penner z UCI řekl, že inovace je „bláznivá“ ve srovnání s životností stávajících lithium-iontových baterií.

foto: gizmodo.com

Mya Le Thai, doktorandka na UCI, která je zároveň vedoucí studie, provedla testování a vyzdvihla pružnou sílu této kombinace materiálů. „Takto získaná potažená elektroda drží svůj tvar mnohem lépe, díky čemuž je spolehlivější,“ řekla Thai. „Tento výzkum dokazuje, že baterie s elektrodami na bázi nanodrátků mohou mít dlouhou životnost a mohou se stát realitou.“

Výzkumníci hledali způsob, jak zvýšit kapacitu a na odpověď natrefili náhodou. „Mya potáhla celou věc velmi tenkou vrstvou gelu a začala cyklus,“ řekl Penner. „Zjistila, že právě za pomoci tohoto gelu mohla udělat stovky tisíc nabíjecích cyklů bez ztráty kapacity.“

foto: digitaltrends.com
zdroj: inhabitat.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]