0

sdílení

Věda dokázala léčivé účinky ticha na lidský mozek

Henrieta Balázsová / 7. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: favim.com

Určitě jsi už slyšel výraz „umění ticha“. Je to tak, ticho se v dnešním světě, který nikdy neutichá, stalo uměním. Uměním, kterému by ses měl jednou za čas zcela oddat. 

 

Paradoxem je, že výzkum, který potvrdil léčivé účinky ticha, původně zkoumal něco úplně jiného. Vedoucí výzkumu, Luciano Bernardi, říká: „Nepřemýšleli jsme nad tím, jaké účinky má ticho na lidský organismus a ani to nebylo předmětem našeho výzkumu.“

Jeho předmětem byla totiž reakce lidí na 6 písní různých žánrů, které jim byly puštěné. Během poslechu hudby se výzkumníci zaměřili na pozorování jejich fyziologických reakcí. Ty se, přirozeně, měnily v souvislosti se změnou žánru. Překvapující však bylo zjištění, že lidé se cítili nejklidněji a nejuvolněněji během dvou minut tiché pauzy mezi jednotlivými hudebními ukázkami.

pexels-photo-1
foto: pexels.com

Podle Imke Kirste, uznávané doktorky, která se dlouhodobě zabývá příznivými účinky ticha, již 2 hodiny ticha denně vedou k vývoji buněk v hipokampu – tedy oblasti mozku odpovědné za tvorbu paměti a emocí. V tomto případě se nově vzniklé buňky stávají fungujícími neurony, které plně slouží k přenosu nervových impulsů. Zjednodušeně řečeno –  již 2 hodiny ticha denně ti pomohou k lepšímu soustředění a k jednoduššímu utřídění si vlastních myšlenek.

Dalším zastáncem „umění ticha“ je i výzkumník Joseph Moran. Ten tvrdí, že ticho ti dokonce pomůže k lepší sebereflexi. Je to způsobeno tím, že ticho aktivuje ty oblasti mozku, které jsou za sebereflexi odpovědné – konkrétně oblast prefrontální kůry. Ta má však mimo jiné na starosti například i abstraktní myšlení, analytické myšlení nebo samotnou regulaci myšlení.

pexels-photo-24642
foto: pexels.com

Zajímavou osobností, která se zabývá tichem ,je i Noora Vikman. Noora je etnomuzikologičkou (studuje hudbu v jejím kulturním kontextu) a zároveň i uznávanou poradkyní pro přední finské obchodníky. Radí jim, jak využít chvíle ticha ve svůj prospěch. Noora říká: „Pokud chceš poznat sám sebe, musíš být sám se sebou a musíš být schopen sám se sebou i mluvit.“

Ticho má skutečně hodnotu zlata. Nezmění jen činnost tvého mozku – dokáže změnit celý tvůj život.

Zdroj: lifehack.org 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]