0

sdílení

Ve Velké Británii otevřeli první obchod, ve kterém zaplatíš, kolik uznáš za vhodné

/ 27. února 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: inhabitat.com

Projekt Real Junk Food se snaží řešit problém s vyhazováním potravin tím, že se poskytnou lidem s finančními problémy.

 

Ve Velké Británii zkoušejí nový pokus fungování obchodu. V tomto obchodě se budou prodávat potraviny, které by lidé brzy vyhodili. Díky tomu bude i cena adekvátní, čili zaplatíš, kolik chceš nebo máš. Projekt s názvem „Real Junk Food“ se snaží pomoci lidem, kteří procházejí těžkou finanční krizí a nedokážou svým rodinám zajistit nové, plnohodnotné potraviny z „běžných“ obchodů.

První obchod se otevřel ve městě Pudsey v blízkosti známého města Leeds. Obchod je zatím prakticky jen sklad, ve kterém najdeš vše potřebné pro fungování, s rozdílem, že doba trvanlivosti je tam již minimální a tedy, co koupíš musíš co nejdříve i zkonzumovat. V obchodě se prodávají suroviny jako těstoviny, omáčky, ovoce, zelenina, džusy nebo i dezerty.

foto: inhabitat.com

V celosvětovém měřítku se ročně zbytečně vyhodí nebo poškodí více než 1,3 miliardy tun potravin. Uvědomíme-li si, že až 795 milionů lidí nemá pravidelný přístup ke zdravým potravinám, je toto číslo opravdu alarmující. Tento projekt je krásným příkladem toho, jak pomáhat druhým a zkrášlovat svět. Obchod ve Velké Británii již získal svou první přezdívku – „supermarket s odpadními potravinami“ a je to opravdu rostoucí trend, ke kterému se brzy začnou přidávat i jiné, obdobné obchody.

Projekt Real Junk Food spustil tento obchod až po úspěších s jejich kavárnami po celé Británii. Ty také fungují na principu – zaplať, kolik chceš – a vše je zde výhradně ze surovin, které bychom brzy našli v koších.

foto: inhabitat.com

Obchod pod projektem Real Junk Food stále nemá konkrétní název, ale od jeho otevření 29. srpna už stihl získat mnoha fanoušků, kteří ho navštěvují každý den (tedy, pokud má obchod coo nabídnout) a tímto budují celou komunitu. Organizátoři úzce spolupracují s neziskovými organizacemi. Jde o první takový obchod ve Velké Británii, ale ne první v Evropě. Problém, který tento projekt řeší, si už uvědomili i lidé v Dánsku a vytvořili obchod s názvem WeFood, který dělá totožnou službu.

Je krásné slyšet o projektech, které pomáhají jiným. Příště, když budeš vyhazovat jídlo do koše, se můžeš zamyslet, co by za něj dal někdo jiný.

Zdroj článku: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]