Ve Švédsku otevřeli první obchod pouze s použitým zbožím

Ľubica Račeková / 16. dubna 2017 / Business

zdroj: facebook.com/pg/ReTunaEskilstuna

Někde na skládce právě přibyl nový odpad, ten se tam pravidelně hromadí. Nemluvě o tom, že smetiště si lidé dělají často i z lesů, okrajů silnic a řek. Tento článek však není o tom, aby něco kázal, jeho myšlenka je jednoduchá. Odpad nemusí směřovat do koše. Může se znovu využít a podruhé někoho potěšit … a odlehčit přírodě..

Nejen secondhandy jsou čím dál tím více oblíbené. Už před nimi lidé neutíkají a nestydí se za nakupování v nich. Pro mnohé je taková obnova věcí životní filozofií. Podobně přemýšlejí zřejmě i lidé ve Švédsku, kteří mohou nakupovat v nákupním centru jen s použitým zbožím.

ReTuna Återbruksgalleria Facebook

Nachází se jen 1,5 hodiny na západ od centra Stockholmu. Jeho název je ReTuna Återbruksgalleria nebo ReTuna Recycling Galleria. Všechno zboží, které se v ní prodává, je logicky podle názvu recyklováno a znovu prodáváno. Podobným nápadem by se postupně mohly inspirovat i ostatní země. Potřeba vyrábění stále nových věcí v dnešní době již není velmi nutná. Zejména, když je na světě tolik použitých výrobků, které jsou stále v dobrém stavu.

ReTuna Återbruksgalleria Facebook

V galerii nabízejí předměty, které si mohou obnovit samotní lidé, nebo jsou již prodávány opravené. Pracovníci třídí darované předměty, které jsou následně opraveny nebo nějak pozměněny, a pak vhodné k prodeji v nákupním centru. Dodávky jsou přiřazeny do obchodů podle zaměření. K dispozici je celkem 14 obchodů, spolu s restaurací, která nabízí biopotraviny.

ReTuna Återbruksgalleria Facebook

Účelem tohoto kreativního centra je prozkoumat nový způsob nakupování s cílem menšího poškození životního prostředí. Všechny obchody v galerii musí pracovat způsobem šetrným k životnímu prostředí, a v případě, že je třeba koupit nové zboží (například v kavárně), musí být organické nebo šetrné k přírodě. Jejich myšlenkou je: „Udržitelnost není o uskrovnění se a o méně kvalitním životě, ale o dosažení více se zdroji, které již máme.“

ReTuna Återbruksgalleria Facebook

ReTuna Återbruksgalleria Facebook

 

Zdroj : inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]