0

sdílení

Ve Spojeném království byl otevřen první „waste food supermarket“

/ 8. října 2016 / Zajímavosti

Za pouhý rok se dle celosvětového měřítka promrhá až 1,3 miliardy tun potravin. Přitom 795 milionů lidí nemá pravidelný přístup ke zdravým a kvalitním potravinám a dokonce mnoho z nich trpí hladem a podvýživou. Trošku paradox, co říkáš? Naštěstí jsou tu lidé, kteří se s tímto problémem snaží něco dělat. Například ve Spojené království  byl nedávno otevřen „food waste supermarket“ – supermarket, který zabraňuje zbytečnému plýtvání potravin a pomáhá lidem, kteří to potřebují.

Hledání vhodných způsobů, jak zabránit zbytečnému plýtvání potravin je prospěšné nejenom pro životní prostředí, ale hlavně pro lidi, kteří to potřebují – lidi, kteří se potýkají s hladem a nedostatečným množstvím potravin.

První potravinový obchod s označením „food waste supermarket“ byl nedávno otevřen ve Spojeném království za účelem pomoct lidem s napjatými rozpočty uživit rodinu. A v čem tento obchod tedy spočívá? Nalezneš zde veškeré potraviny, jako v běžných supermarketech s tím rozdílem, že u těchto potravin se blíží konec jejich trvanlivosti, či mají promáčknuté a pomačkané obaly – takové potraviny, které by byly běžně vyhozeny, ačkoliv jsou nezávadné. Tímto projektem došlo ke spojení dobrého s užitečným – lidí si zde za nízkou cenu mohou nakoupit čerstvé potraviny, které by byly jinak vyhozeny a způsobovaly by zbytečné plýtvání. Důležité je zmínit, že fungování této prodejny je založeno na základě „pay as you feel“ neboli, zaplať na základě svého pocitu a možností.

the-real-junk-food-project-food-waste-supermarket-uk-1020x610

Tento supermarket je otevřený 7 dní v týdnu, aby byl lidem neustále k dispozici. Do budoucna je zamýšleno otevřít takovýto krám v každém městě ve Velké Británii. Jídlo, které by jinak bylo umístěno na skládku dokáže uživit až 12 000 dětí týdně. Zřizovatel tohoto supermarketu říká, že neustále hledá nové dobrovolníky, kteří by se rádi podílely na tomto projektu. Je zapotřebí lidí, kteří by se o sklad starali – třídili potraviny, skládali je do regálů a starali se o celkový chod prodejny.

 

Zdroj článku a fotografií: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]