0

sdílení

Václav Ptáčník: Beton je elegantní materiál, v kombinaci se dřevem nebo sklem vypadá skvěle

/ 2. února 2017 / Rozhovory

zdroj: www.facebook.com/Industryjewels

Beton neznamená pouze oprýskanou šeď, která lemuje ulice. Mohou z něj vznikat elegantní výrobky, jasným důkazem je projekt Industry Jewels, který mimo jiné vyrábí betonové náušnice. Václav Ptáčník, jeden ze zakladatelů Industry Jewels, se v našem rozhovoru rozpovídal nejen o spojení betonu a šperků, ale naznačil i chystané novinky pro rok 2017. 

Proč jste si jako svůj tvůrčí materiál vybrali právě beton?

S betonem pracujeme už dlouho, formou zakázkové výroby.  Postupem času jsme ale zjišťovali, že bychom chtěli vyrábět i vlastní výrobky, ne jen na zakázku. Od počátku jsme chtěli dělat velké věci, ale udělat formu třeba na stůl nebo umyvadlo je poměrně nákladné a my jsme tehdy neměli dostatek prostředků, abychom si mohli dovolit několik takto drahých forem. Tehdy jsme začali přemýšlet, co nejmenšího bychom mohli z betonu vyrábět. A tak přišly na svět šperky. Postupem času se ukázalo, že to bylo nejlepší rozhodnutí. Museli jsme totiž vyvinout zcela nové směsi a novou technologii povrchové úpravy, tak aby náušnice ve 2mm tloušťce měly dostatečnou pevnost a jejich povrch byl odolný vůči agresivnímu potu. Všechny tyto technologie nyní zúročíme v našem novém projektu Naïf, který jsme nedávno představili na ostravském Meat designu.

Co je na betonu elegantní?

Jako designér značky, musím říct, že mnoho věcí. V prvé řadě jsou to možnosti kombinace s dalšími materiály. Například se dřevem nebo sklem vypadá beton skvěle. Dále vidím eleganci ve výrobních možnostech. Tím, že vyrábíme způsobem lití do formy,  tak můžeme vyrobit produkty složitých tvarů a třeba i vše v jednom kuse. No a samozřejmě největší eleganci může betonu dát jen jedinečný design.

Nepřipadáš si někdy při výrobě náušnic spíš jako zedník než jako šperkař?

Kolega Štěpán (výroba) si tak připadá určitě, protože on dělá tu těžkou a špinavou práci. My ostatní už většinou pracujeme s polotovary, hotovými odlitky.

ij2zdroj: facebook.com/Industryjewels

Směs, ze které náušnice vyrábíte, jste si sami navrhli. Jak dlouhý a složitý proces to byl?

Ano, tak na to neradi vzpomínáme. :D Momentálně vyrábíme ze směsi, která je čtvrtá v pořadí. Vývoj trval něco přes rok, ale stálo to za to. Nyní už máme směs, která je opravdu podle našich představ. Extrémně pevná a dobře vypadá.

Dokážeš si představit i jiné betonové šperky, například náhrdelníky nebo náramky?

Skvěle načasovaná otázka. Právě navrhujeme betonové náhrdelníky. Bohužel nás čeká ještě dost práce. Od výroby modelu, formování a odlití prvních prototypů, až po tvorbu finálního packagingu a spolupráci s fotografy. Čili, musíte si ještě chvilku počkat. :)

Betonové designové výrobky děláte i na zakázku. Potýkali jste se někdy s nějakým bizarním zadáním?

S bizarností nemáme problém. Vždyť jsme tři chlapi a děláme šperky z betonu :D.  Spíš se občas stane, že je zakázka až moc složitá na výrobu a jednoduše nejde zrealizovat, nebo v některých případech je realizace dražší, než zákazník očekává.

Mimo šperků vytváříte i betonové mísy nebo stojany na víno. Tyto produkty od pohledu vypadají střídmě a minimalisticky. Je to způsob, jakým chcete prezentovat beton jako elegantní a exkluzivní materiál?

Ano, rozhodně chceme jít touto cestou.

ijzdroj: facebook.com/IndustryjewelsDesignoveSperkyZBetonu/

Vedle jste z betonu vyrobili i vodní dýmku, která naopak působí futuristicky. Jak je to s váhou a pevností takového betonového produktu?

Krásná spolupráce s  českou značku NUBES. Vyrábíme všechny ty betonové části. Dýmka váží něco kolem 6 kg a je velice pevná. Pevnost zaručuje samotný rotační tvar dýmky a samozřejmě i směs, která je opět z naší dílny.

Na začátku ledna jste oznámili, že přes Vánoce jste prodali více jak sto padesát párů náušnic. Byly právě tyto svátky přelomovým obdobím, kdy se o vás a vašich produktech začali lidé dovídat?

To mohu jen potvrdit,  Vánoce pro nás byly opravdu přelomové. Můžeme poděkovat asi poslednímu půl roku, kdy jsme hodně zapracovali na online marketingu a také jsme se zúčastnili několika zajímavých akcí. V poslední řadě nám v propagaci pomáhají i všechny design shopy, které se u široké veřejnosti těší značné oblibě.

Prodejní místa betonových náušnic se momentálně nachází v Česku i na Slovensku. Rozšíříte v dohledné době své pole působnosti i do dalších zemí?

Rodná zem nám opravdu začíná být malá. Čekají nás nějaké organizační záležitosti jako například jazykové mutace webu a další a potom hurá do Evropy.

Budete se v následujícím roce držet náušnic a jejích nových tvarů, nebo plánujete úplně nový produkt?

Máme velkou poptávku po dalších špercích, takže náušnice teď asi chvíli řešit nebudeme. A jak už jsem zmiňoval, pracujeme na betonových náhrdelnících. Krom toho plánujeme samozřejmě i další šperky. Víc Vám nemohu říct, abych vás nepřipravil o překvapení.

titulní foto: www.facebook.com/Industryjewels
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]