Václav Kroutil: Od hraní si s yoyem k vlastnímu byznysu

Hana Šormová / 21. března 2017 / Business

zdroj: archív: Václav Kroutil

Také sis jako malý hrál s jojem? Pak věř, že yoyo je úplně jiná „hračka“, která tě může zavát i na takový Island. Václav Kroutil nám v rozhovoru prozradil, jak on propadl kouzlu yoyování a co pro něj tento freestylový život znamená. Začínal s triky pro kamarády a dnes je spolumajitelem úspěšného obchodu s yoyem, dělá přednášky pro školy a jezdí soutěžit na světové soutěže.

Vašku, ty jsi rozjel úspěšně svůj yoyo byznys. Většina lidí si ale představí klasické jojo. Vysvětli našim čtenářům, jaký je rozdíl mezi jojem a yoyem.

Na začátek bych upřesnil, že to není jen můj byznys. Jsme v tom společně s bráchou Kubou a pár dalšíma yoyerama.

Jojo je klasická dřevěná hračka, kterou zná asi každý z dětství a se kterou více než nahoru-dolu nezvládnete. Yoyo je freestylový nástroj s ložiskem, který se protáčí na konci provázku. Díky tomu se s ním dá dělat celkem dost triků.

 

Zajímavé. Jak ty ses vlastně poprvé dostal k yoyu? Dostal jsi ho jako dárek? Čím tě tak okouzlilo?

Já jsem se k yoyu dostal úplnou náhodou. Jednou ho brácha přinesl domů ze školy, že yoyo s ložiskem viděl u kamaráda. Chvíli jsme trénovali a zkoušeli triky sami. Později jsme narazili na Yoyo.cz, seznámili se s ostatníma yoyerama a yoyu úplně propadli.

Na yoyování se mi vždycky líbilo to, že šlo o něco úplně nového. Nikdo to neznal a každý den jsme se o tomhle sportu dovídali nové věci, protože se celkem rychle vyvíjel a vlastně se vyvíjí pořád dál i teď. Velkou část mé lásky k yoyování hrajou určitě taky samotní yoyeři. Vůbec celá komunita, lidi co se okolo tohohle sportu motají, jsou super.

2Foto: archív Václava Kroutila

 

Já na tebe ještě prozradím, že ve 20 jsi vyhrál mistrovství Evropy. Má yoyování i mistrovství světa? Jak si vůbec představit yoyo jako freestylový sport? Přibliž nám pravidla a jak vypadá taková yoyo soutěž?

Mistrovství světa v yoyování se koná každý rok. Točí se 3 destinace – Evropa, Asie a Severní Amerika, protože jsou tu největší komunit. Je to rozhodně největší yoyo akce roku, sjedou se yoyeři opravdu z celého světa a soutěží se 3 dny o titul. Letos v srpnu bude World Yoyo Contest 2017 v Reykjaviku na Islandu. Příští rok Shanghai.

Pravidla jsou poměrně komplikovaná, ale v podstatě se soutěží v několika kategoriích (1A-5A – podle stylu yoyování, Womens – holky, Artistic Performance – nejde o triky jako o show v tomto můžou soutěžit i týmy). Nejsledovanější je 1A, protože se jí taky věnuje nejvíce yoyerů. Jinak musí soutěžící projít několika kvalifikačními koly. Ve finále je potom 20 lidí, kde každý má 3 minuty na Freestyle, kdy na vlastní hudbu musí předvést to nejlepší. Hodnotí se jak náročnost triků, tak jejich provedení, chyby, show, zapojení hudby, variace i originalita triků. Na MS jsem byl nejlíp 13. To už to bohužel asi nezlepším :D

 

Třeba ano. Myslíš, že se jednou yoyo prosadí i třeba na letní olympijské hry? :)

Zatím to nevidím moc pozitivně. A jestli někdy ano, tak to bude ještě chvíli trvat. Za posledních 20 let udělalo yoyo totiž obrovský skok dopředu. Někdo mi teď říkal, že na Letní Olympiádě ma být už skateboarding, což by nikdo v začátcích tohohle sportu rozhodně taky nečekal. Takže počkáme a uvidíme. :D

Snímek obrazovky 2016-12-04 v 21.48.35Foto: archív Václava Kroutila

 

Máš nějaký rituál před závodem nebo vystoupením?

No já bývám často nervózní. Máš děsně málo času, jeden pokus a stačí opravdu i malá chyba k tomu, aby se všechno pokazilo. To mě trochu stresuje, takže se občas odreaguji pivem nebo panákem. Jinak trénuji do úplně poslední chvíle, co to jde, než mě zavolají na stage.

 

Dá se o nějakém yoyo triku říci, že je aktuálně jeden z nejtěžších a nejvíce bodovaných na soutěžích? A který by to byl?

Nedá, na yoyování je krásné to, že každý dělá svoje vlastní triky. Navíc triky se každý den zlepšují a posouvají dál. Super je to v tom, že to z yoyování dělá hodně kreativní sport. Není to tedy jenom o tom, že něco natrénuješ, ale musíš opravdu přemýšlet, vymýšlet a tvořit tak, abys vždy přišel s něčím. Takže ne, nejtěžší trik neexistuje.

 

Ty jsi ale nezůstal jenom u soutěžení. Založil sis na yoyo i svůj byznys. Jak tě vůbec napadlo začít v yoyo světě podnikat?

Měli jsme tým s yoyerama. Yoyování nás neuvěřitelně bavilo, jezdili jsme po soutěžích po ČR i po celé Evropě a o všem psali online blog. Když nám začali chodit e-maily, kde lidi poptávali yoya, tak jsme si řekli, že by bylo fajn jich pár objednat. Následně je nechat prodat a ze zisku si zaplatit benzín na další soutěže. Kontakty na výrobce jsme měli, protože nás buď sponzorovali jako yoyery, nebo jsme je prostě znali.

Počáteční investice byla asi 35.000 Kč a všechno, co jsme prodali, jsme hned reinvestovali. Jelo to celkem rychle, od eshopu v pokojíku a osobního odběru na ulici až po kamenné prodejny a skladu v Praze na Vinohradech.

 

Čím se tedy přesně zabýváš ve svém podnikání? Asi ne jenom prodejem této “hračky”?

Moc dobře víme, že yoyo dokáže mladé lidi dostat od počítačů. Od nic nedělání k tomu, aby se něčemu věnovali, poznali další lidi, rozvíjeli se a dostali se třeba i na soutěže do zahraničí. Proto yoyování rozšiřujeme, děláme mu promo, yoya prodáváme, yoyvání učíme, organizujeme soutěže a celkově se snažíme o posun yoyoingu z hračky na freestylový sport.

IMG_9423Foto: archív Václava Kroutila

 

Na tvém webu se dočteme mimo jiné i tvoji vizi, že yoyování je moderní kulturní záležitost, která je nositelem hudebního i módního světa. Módní si ještě umím představit. Jak ale souvisí hudba s yoyováním?

Celkem úzce, jak na soutěži tak i třeba doma při tréninku se yoyuje na hudbu. Bez toho to není ono. Kromě vlivu na hodnocení soutěžního freestylu yoyera to ovlivňuje i celkový dojem a prezentaci soutěžícího.

 

Jak šíříš svoji vizi a trend yoyování? Pořádáš nějaké workshopy nebo veřejná yoyo představení, festivaly?

3x týdne pořádáme v naší prodejně kurzy zdarma. Kromě toho je obchod otevřený pro kohokoliv, kdo chce přijít a buď jen tak pofelit (něco se naučit), nebo s čímkoliv poradit. Je nám jasné, že tohle je omezené jenom na obyvatele Prahy, proto vytváříme hodně videí, návodů a tutorialů na Youtube. Poslední dobou nás hodně baví školní tour, kdy jezdíme po školách, děláme show a odpoledne zůstáváme ve městě a yoyo zdarma učíme. Projeli jsme celou ČR, na podzim byli měsíc v Budapešti a teď jsme se právě vrátili po 3 týdnech ze Slovenska.

IMG_3534Foto: archív Václava Kroutila

 

Kde tě tedy můžeme na živo letos vidět?

Chci se vrátit ještě na školy na Slovensko, protože to tam bylo super. Jinak mě čeká spousta vystoupení na firemních akcích, festivalech a menších yoyo soutěžích. Z těch nejvýznamnějších asi Comic Con v Bukurešti.

Jedu jako hlavní vedoucí už po čtvrté na letní Yoyo Tábor. Pak bude v srpnu MS na Islandu a následně MČR na podzim v Praze.

 

Budeme se těšit. Ať se ti i nadále daří a za celou redakci startitupu děkuji za rozhovor.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]