V Utahu vybudují most pouze pro zvířata. Bude stát 5 milionů dolarů

Katarína Zelinková / 7. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: Utah Department of Transportation

Most pro zvířata se může zdát jako nekonvenční řešení, ve výsledku však může zachránit stovky zvířat a zabránit mnoha nehodám.

Americký stát Utah je zajímavý zejména svou velkolepou přírodou a suchým podnebím, díky kterému má až 300 dní se slunečním svitem ročně. V této chráněné přírodě lze vidět i losy, jeleny nebo pumy americké, které pravidelně čelí smrtelnému nebezpečí. Ne však přímo od lovců a pytláků. Tato zvířata se často zatoulají na mezinárodní dálnici, která vede přes Utah a pokračuje do ostatních států.

Zdroj: Utah Department of Transportation

Za poslední dva uplynulé roky na této cestě zahynulo až 13 losů, 4 jeleni američtí (wapiti), 122 jelenců ušatých a 3 pumy americké. Podle posledních měření je nebezpečný úsek, kde se divoká zvěř často vyskytuje, dlouhý až 13 mil (přibližně 20 kilometrů). Proto se v zájmu ochrany divoké zvěře a také zabezpečení bezproblémového provozu na mezinárodní dálnici ministerstvo dopravy v Utahu (UDOT) rozhodlo postavit most speciálně pro zvířata.

Místní obyvatelé z města Park City v Utahu se nad tímto problémem pozastavovali již v roce 2015, kdy založili nadaci Save People, Save Wildlife. Jejich prvním cílem bylo nasbírat peníze pro oplocení, které divoké zvěři mělo zabránit vstupovat na cestu. Nadaci se nakonec podařilo nasbírat 50, 000 dolarů. UDOT následně nadaci přispěl a výsledkem byl 1,6 kilometru dlouhý plot na západní části mezinárodní dálnice. Počet zabitých zvířat se snížil, ale problém nadále pokračoval. Biologové zjistili, že zvířata se nakonec dostala až ke konci oplocení, kde jim následně nic nebránilo v tom, aby se opět dostala na cestu.

Zdroj: Francisco Kjolseth

Nadace Save People, Save Wildlife vidí řešení tohoto problému ve výstavbě mostu, který bude speciálně určený pro zvířata. UDOT s tímto návrhem souhlasí a na nedávném veřejném shromáždění oficiálně ohlásilo plány na vybudování takového mostu, který bude stát 5 milionů dolarů. Most bude 13 metrů široký a 105 metrů dlouhý. S výstavbou by se mělo začít v roce 2018.

Projektový manažer z UDOT, John Montoya, v rozhovoru pro The Salt Lake Tribune přibližuje záměr vybudovat takovýto typ mostu. „Naším cílem je vybudovat most, který splní svůj účel a velká zvířata ho budou opravdu využívat.“ Proto ministerstvo úzce spolupracuje v biology. Ti neskrývají své nadšení a v projektu vidí velký potenciál. Podle jejich předpovědí se budou zvířata v blízkosti mostu nejdříve pouze shromažďovat a později se adaptují a most začnou využívat. Zbývá jen doufat, že ministerstvu se nakonec podaří postavit most, který zvířata opravdu ochrání před nebezpečím a Utah se tak stane příkladem pro ostatní státy, které čelí podobnému problému.

 

Zdrojový článek: ihabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]