V Turecku postavili most, který je speciálně navržený pro pozorování západu slunce

Linda Cebrová / 24. března 2017 / Zajímavosti

zdroj: steb.co

Architektům unikátního tureckého projektu se podařilo napnulo využít potenciál dříve zanedbané oblasti.

V Tureckém městě Izmir vznikl unikátní most, který by mu mohlo závidět nejedno přímořské město. Nejde však jen o pouhé propojení jedné strany zátoky s druhou. Kaskádový tvar mostu poskytuje ideální prostor pro odpočinek a pozorování magických západů slunce.

foto: steb.co

Tento architektonický skvost je kompletně oděn ve dřevě a slouží jako veřejný park a relaxační zóna, kterou doplňuje Bostanli Sunset Lounge. Studio Evren Basbug se postaralo o design, který nabízí bezkonkurenční výhled na rozsáhlý záliv.

05

foto: steb.co

Celý architektonický plán vznikl na základě iniciativy udělat ze zanedbané čtvrti ve městě Izmir vyhledávanou zónu, kam budou rádi chodit nejen místní, ale i turisté. Na mostě je dostatek prostoru pro cyklisty, maminky s dětmi nebo lidi, co si přišli trochu posedět a odpočinout si po práci. Dá se říci, že architekti si s jeho tvarem opravdu vyhráli a bez problémů pod ním mohou proplouvat lodě.

03

foto: steb.co

Eko most se už stihl stát nejoblíbenějším veřejným prostranstvím pro lidi všech věkových kategorií. Most má však pro obyvatele města Izmir hlubší význam. I díky realizaci tohoto projektu je možné zachovat dávnou kulturní tradici obyvatel tohoto města. Ti se v minulosti pravidelně setkávali u pobřeží a společně pozorovali západ slunce. Most tedy nespojuje jen dvě strany zálivu, ale i lidi. Jasanové dřevo tak každý podvečer přiláká množství „diváků“, kteří zde navazují nové kontakty nebo udržují ty staré.

foto: steb.co

Turecko však není jedinou zemí, která se pustila do budování eko mostů. V Číně vznikl pod záštitou firmy Taranta Creations koncept futuristického mostu, který by se měl nacházet v hluboko v přírodě v oblasti Chongqing. Tvarem by se přitom měl podobat symbolu čínské kultury – drakovi.

foto: tarantaref.com

Zajímavé je i propojení nedotčené přírody a futuristického výtvoru člověka, čímž vznikl dokonalý kontrast. Mřížkovaná střecha mostu slouží k odrážení slunečních paprsků. Most tak není jen příjemný na pohled, ale je i energeticky soběstačný.

zdroj: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]