0

sdílení

V Sydney mají nejvyšší vertikální zahradu na světě

Zuzana Benková / 3. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: inhabitat.com

Nejvyšší vertikálně orientovaná zahrada na světě je klenotem australského Sydney. Tyčí se v podobě výškové rezidenční budovy, která je zahalena živými rostlinami. Velmi očekávaná stavba nese název One Central Park a už je kompletní. Sahá do výšky 166 metrů a spojuje v sobě krásu přírody s architekturou.

 

Autory tohoto složitého projektu jsou francouzský architekt Jean Nouvel a jeho krajan, botanik Patrick Blanc. Vytvořili architektonický skvost, který nám všem připomíná, že příroda může koexistovat v harmonii s městským prostředím.

zdroj: pinterest.com

Zahrada je složena ze 150 místních160 exotických druhů květin a rostlin. Zeleň přechází na fasádu přirozeně z přilehlého parku, čímž vzniká dojem, jako kdyby si příroda sama přivlastňovala lidskou stavbu.

Živá a dýchající konstrukce byla postavena tak, aby každá část stavby sloužila svému významnému účelu. Příkladem jsou lesklá zrcadla na vrcholu věže, která zachycují sluneční světlo a odrážejí jej zpět na rostlinstvo pod nimi. Při západu Slunce se záhadná struktura přemění na třpytící výstavu s využitím LED světel, jejímž autorem je známý umělec pracující se světly, Yann Kersalé.

zdroj: eco-publicart.org
zdroj: architectureanddesign.com

One Central Park se nachází v městské čtvrti v centru Sydney, která je typická obytnými věžemi, maloobchody a prostorem nabízejícím možnost spolupráce umělců a architektů. Park má rozlohu 6500 metrů čtverečních a je ideálním místem k odpočinku a odreagování se od městského života. Nabízí velký trávník pro relaxaci, open-air kino či dokonce šachovnici. Příležitostně se zde konají i festivaly živé hudby.

zdroj: centralparksydney.com

One Central Park je živým příkladem toho, jak může vypadat budoucnost městské architektury. Kromě estetické funkce mohou být vertikální zahrady užitečné i při zkvalitňování ovzduší ve městech. Jde o inovativní řešení, které nabízí novou vizi pro lepší zítřky měst po celém světě.

zdroj článku:  inhabitat.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]