0

sdílení

V Portlandu dokáží vyrábět elektrickou energii už i otočením vodovodního kohoutku

Simona Hanzelová / 31. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Obyvatelé amerického Portlandu vyrábějí elektrickou energii pouze jednoduchým otočením jejich vodovodních kohoutků a splachováním toalet.

 

Město Portland ve státě Oregon používá nový revoluční systém, který zachycuje energii z vody protékající městským potrubím. Malé turbíny nainstalované uvnitř potrubí se pod vlivem proudění vody otáčejí a vysílají energii do generátoru a do energetické sítě.

Lucid-pipe-view
zdroj: assets.inhabitat.com

Je docela vzácné najít nový zdroj energie s nulovým vlivem na životní prostředí,“ řekl Gregg Semler, který je výkonným ředitelem Lucid Energy, portlandského startupu, který vymyslel tento nový systém. „Ale protože celý proces probíhá uvnitř potrubí, nejsou ohroženy žádné ryby nebo jiní živočichové a to je skvělé.“ 

Podle Semlera může nový systém na produkci elektrické energie pomoci snížit náklady například i na zajištění pitné vody pro města.

Máme rozjetý jeden projekt v kalifornském Riverside, kde se vyrobená elektřina v noci využívá k provozování pouličního osvětlení. Během dne, kdy jsou ceny za elektrickou energii (ze sítě) vysoké, se tato energie využívá ke snížení některých provozních nákladů,“ dodává Semler.

Přestože v Portlandu není tento systém schopen vyrobit dostatek elektrické energie pro celé město, dokáže vyprodukovat dost na provoz jednotlivých budov, jakými jsou například školy a knihovny.

Lucid-energy-pipe
zdroj: assets.inhabitat.com

Na rozdíl od jiných alternativních zdrojů elektrické energie, například sluneční nebo větrné energie, je Lucid systém schopen díky neustálému proudění vody vyrábět elektrickou energii kdykoliv během dne. Jediný problém je v tom, že systém lze využít pouze tam, kde voda stéká vlivem gravitace směrem dolů. Kromě výroby elektrické energie obsahuje Lucid potrubí i speciální senzory, které dokáží sledovat kvalitu vody, která potrubím protéká.

zdroj článku:  inhabitat.com  zdroj titulní fotografie: housely.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]