V lotyšské Rize se za noc objevily cyklostezky! Aktivisté neochotnému městu ukázali, že když se chce, tak to jde

Jakub Jablonický / 11. června 2017 / Eko

zdroj: http://pilsetacilvekiem.lv / latvia.travel

Bojovníkům za cyklistiku v Rize už na magistrát nestačila slova, a tak přešli k činům.

V hlavním městě Lotyšska se cyklisté potýkají s problémy. Nedostatek cyklostezek, auta parkující na chodnících a cyklisté a chodci odsouzeni k nekonečnému vzájemnému překážení si na chodnících.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

Magistrát v Rize už dlouho mluví o změně. Ale změna nikde. Pod nátlakem aktivistických skupin se přijalo několik zákonů a strategický plán, ale ty zatím zůstávej pouze na papíře.

„Předpokládám, že tím, že jsme byli pozváni k návrhu řešení, město doufalo, že umlčí naše protesty. Nevyšlo to podle plánu ani pro ně, ani pro nás. Nová strategie mobility byla navržena, ale implementace jde mezitím úplně špatnou cestou. Zejména kvůli kompletnímu nedostatku chápání základních problémů mobility a politické vůle,“ řekl pro portál CityLab.com jeden z aktivistů pozvaných k návrhu strategie mobility Toms Kokins.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

Nejčastější výmluvou magistrátu je, že na silnicích prostě není na pruhy pro cyklisty dostatek místa. A tak se místní aktivisté rozhodli dokázat, že kde je vůle, tam je cyklostezka. Přes noc namalovali na jedné z nejfrekventovanějších ulic pruhy pro jízdní kola a světe div se, vešly se.

Lidé, kteří si mysleli, že za novými trasami stojí magistrát, mu začali posílat pochvalné zprávy. Ten se okamžitě pustil do mazání neoficiálních tras.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

Cykloaktivismus není v Rize ničím neobvyklým. V roce 2014 místní nadšenci zorganizovali protest, kde na kola připevnili konstrukci, která jim dala rozměry auta. V témže roce také místní urbanisté vytvořili kousek ilegální cyklostezky, kterou také chtěli poukázat na dostatek místa na cestách.

foto: http://pilsetacilvekiem.lv

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]