0

sdílení

V Kalifornii vyroste kruhová zahrada na solární pohon

Martina Rypáková / 14. února 2017 / Zajímavosti

V Kalifornii je největším spotřebitelem vody zemědělství. Projekt s názvem Ring Garden se pokouší tento problém vyřešit návrhem vysoce efektivního ekosystému, který sestává z rostliny, která zbavuje vodu soli, rotující farmy a malého bio reaktoru z řas. Zařízení využívá mořskou vodu, CO2 a solární energii na produkci čisté vody, biomasy a drobných čerstvých plodin.

 

Kalifornie se již dlouhodobě potýká s nedostatkem vody. Spotřeba zemědělství šplhá ke čtyřem pětinám z celkové spotřeby. Stát musí přijmout nová opatření a vyvinout nové technologie, které zajistí snížení spotřeby vody potřebné pro pěstování plodin.

Alexandru Predonu, člen rumunského inovačního týmu, navrhl elegantní řešení, které využívá sluneční energii k pohonu rotujícího odsolovacího zařízení. Zařízení vyrábí čistou pitnou vodu, ale slouží i jako malá farma pro pěstování řas a jiných drobných plodin, ale i biomasy. 

zdroj obrázku: landartgenerator.org

S projektem Ring Garden se stal letošním finalistou soutěže, kterou pořádá Land Art Generator Initiative. Svým tvarem skutečně připomíná „prsten“ a „zahrada“ výstižně pojmenovává jednotlivé funkce.

Ring Garden prostřednictvím fotovoltaických panelů vyrobí 440 MWh za rok. Tato energie se plně použije ke spuštění procesu odsolování a otáčení celého prstenu. Vodu zbavuje soli pomocí technologie, která se nazývá reverzní osmóza. Při této metodě je slaná voda pod vysokým tlakem. Tato voda je protlačována přes sérii speciálních membrán. Membrány jsou vlastně rostliny, které samy dokáží čistit vodu od soli. Farma využívá principy bio pěstování. Takové pěstování plodin se odborně nazývá aeroponics, čili bez půdy. Systém využívá až o 98% méně vody než tradiční zemědělské postupy, čímž ušetří v přepočtu asi 1253 milionů litrů vody. Takové množství vystačí na zásobování 2300 domácností ročně. Rostliny stíhají vyprodukovat 136 275 litrů pitné vody denně, z nichž 90 850 litrů je použitých na farmě a zbytek je dodán do distribuční sítě.

Mořská voda se využívá pro růst kultury řas, které se pak suší a využívají se jako potrava pro krmení hospodářských zvířat. Detailní popis technologie najdeš na oficiální stránce Ring Garden.

zdroj obrázku: landartgenerator.org

Celý projekt je také velmi pěkně symbolicky marketingově podchycen. Konstrukce je orientována na jih tak, aby zachytila co nejvíce slunečního záření. Prsten je nakloněn přibližně o 8,5 stupňů, aby se 22. dubna, kdy je Den Země,  při pohledu ze Santa Monica Pier Slunce objevilo přesně ve středu. Ring Garden nabízí i veřejný prostor s vnějšími bio zahradami. Návštěvníci si zde mohou nasbírat čerstvou zeleninu, čímž pomáhají vypěstovat novou. Vedle zahrad se nachází vzdělávací centrum, které učí celou o udržitelných technologiích a o odpovědnosti  kterou by měl mít každý z nás v sobě, abychom vytvořili lepší budoucnost sobě i našim dětem.

zdroj:  inhabitat.com 
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]