V Indii rostou solární farmy jako houby po dešti

Richard Vitkovský / 2. června 2017 / Eko

zdroj: youtube.com

Indie patřila mezi země, ve kterých bylo využívání solární energie tabu. Namísto toho se budovaly elektrárny vyrábějící energii spalováním uhlí. Tomu je však prozatím konec, jelikož cena solárních panelů v Indii je na rekordním minimu. Plánované velké projekty výstavby uhelných elektráren tak dostaly stopku.

Navrhované 13,7 gigawattové projekty uhelných elektráren jsou tak prozatím minulostí. Namísto toho budou na volných prostranstvích vyrůstat solární farmy zabírající obrovské plochy. Plusem je, že solární farmy vypadají mnohem lépe než obrovské budovy uhelných elektráren.

Extrémní pokles cen solárních panelů

Příčin drastického poklesu je několik. Solární panely byly ještě donedávna drahou srandou, ale postupně jejich cena celosvětově klesá na rekordní minima. Celkový pokles cen v porovnání s minulým rokem panelů je až 30%. Poprvé v historii je solární vybavení v Indii levnější než uhlí. Díky celosvětovému zlevňování dochází ke změnám na trzích s energiemi.

solární

zdroj fotografie: pixabay.com

Poplatky spojené s provozováním takovýchto zařízení za poslední měsíce strmě klesají. K poklesu cen se vyjádřil i indický ministr energetiky, který potvrdil cenovou výhodnost solární energie oproti fosilním palivům. Cena za elektrickou energii získanou přímo ze slunce je o 18 % nižší v porovnání s cenou za elektrickou energii z fosilních paliv. Cena se dostala na úroveň 2,62 rupií za kilowatthodinu.

Smělé plány Indie

Za poslední období tak v Indii nastává obrat a je vidět obrovský nárůst budování solárních farem. Indie se tak stává jedním z nejvýznamnějších zastánců solární energie. Vzniká tak obrovský trh pro výrobce solárních panelů. Ministr energetiky dále prozradil odvážné plány země. Do roku 2022 chce země vyprodukovat 100 gigawattů elektrické energie ze Slunce.

Země tak vrací naší Zemi to, co jí vzala. Indii totiž patří bronzová příčka v produkci skleníkových plynů. Není to nic, na co je třeba být pyšný. Odborníci navíc předpokládají zdvojnásobení produkce škodlivých emisí. Solární farmy tak vyvažují škodlivé dopady průmyslové činnosti. Očekává se, že Indie se stane třetím největším trhem se solární energií. Země má smělý cíl. Do roku 2030 by měla pokrývat energie ze Slunce až 40 procent celkové vyrobené energie.

Solární panely čeká světlá budoucnost, protože sluneční energie je zde zdarma a na miliardy let. Toto si uvědomuje například i Elon Musk, který přišel se solární střechou. Bylo by hříchem nevyužít tuto možnost, kterou nám nabízí příroda, a přispět tím k její ochraně.

Zdroj: independent.co.uk

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]