0

sdílení

V Dánsku vzniká zemědělské Silicon Valley

Linda Cebrová / 25. listopadu 2016 / Business

Dánové jsou si vědomi potřeby inovace v zemědělském odvětí, jejich Agro Food Park se nadále rozrůstá.

 

Dánsko se rozhodlo hojně investovat do oblasti městského zemědělství. Na spolupráci si přizvalo špičku světové architektury a designu. Společně vytvoří účinný systém zabezpečující ekologické pěstování potravin v zemi. Známý architekt McDonough spolu s designéry z 3XN navrhli koncept Agro Food Parku plného zemědělských inovací. Projekt je navržen tak, aby zlepšil spolupráci mezi výzkumnými pracovníky a samotnými zemědělci a podniky. Cílem je i vylepšení zemědělského výkonu v obydleném městském prostředí, a to vše čistou, ekologickou cestou.

dan1
Do roku 2050 bude potřebovat přístup k čerstvým potravinám více než 9 miliard lidí, dvě třetiny z nich budou přitom žít ve městech. Jelikož taková situace je více než reálná, není překvapením, že vědci po celém světě pracují na konceptu udržitelného městského zemědělství a snaží se přinést inovace i do oblasti s potravinami. Agro Food Park chce být epicentrem tohoto výzkumu.

Dan2

Tato společnost byla založena již v roce 2009 na okraji města Aarhus. Ve druhém největším městě Dánska se tak rozprostírá kampus o rozloze 460 000 m², který je domovem pro více než 80 organizací a jejich 1000 zaměstnanců. Tyto podniky jsou malé i velké, nadnárodní i lokální. Zaměřují se na různé prvky zemědělského průmyslu. Najdeš tam firmu specializující se čistě na chuť potravin, šlechtění rostlin nebo podnik zaměřený pouze na bakteriální mikroflóru a její využití pro efektivnější pěstování plodin.

dan3
V průběhu příštích 30 let by se měl park rozšířit o další 3 miliony m², aby mohl přijmout stovky nových firem a tisíce zaměstnanců, kteří společně vytvoří něco jako zemědělské Silicon Valley. Právě Dánsko se zdá být jednou z nejvýhodnějších zemí na realizaci tohoto ambiciózního projektu. Je to totiž země, ve které se již nyní vyprodukuje tolik jídla, kolik by stačilo pro stát 6x větší rozlohy než je Dánsko samo. A to většinou pomocí ekologicky čistých postupů. Růst parku je již v plném proudu, ještě letos se do komunity přidá i největší výrobce mléka a mléčných výrobků ve Skandinávii – Arla Foods. Také se v roce 2018 plánuje výstavba Aarhus University of Food Science, která bude vychovávat inovátory zemědělského průmyslu pro budoucnost.

zdroj: inhabitat.com zdroj obrázků a titulní fotografie: arminassadzevicius.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]