V Dánsku budují zemědělské Sillicon Valley

Simona Hanzelová / 10. dubna 2017 / Eko

zdroj: mcdonoughpartners.com

Dánsko plánuje velké investice do městského zemědělství.

Na novém projektu zemědělského potravinového parku, který by měl být centrem zemědělských inovací v blízkosti města Aarhus, spolupracovali i přední světoví architekti a designéři William McDonough + Partners a GXN, spolu s 3XN Architects, BCVA a Urland. Projekt je navržen tak, aby se zlepšila spolupráce mezi výzkumníky a podniky, jakož i postavení zemědělství v rušném městském prostředí, včetně zajištění dlouhodobé bezpečnosti potravin bez znečišťování životního prostředí.

zdroj: mcdonoughpartners.com

Podle vyjádření William McDonough + Partners byl zemědělský potravinový park otevřen poprvé v roce 2009 a v současnosti hostí 75 firem s 1 000 zaměstnanci. Park se má v průběhu příštích třiceti let rozšířit ze současných 44 000 metrů čtverečních o dalších 280 000. Tímto způsobem se vytvoří místo, kde bude vyrůstat byznys, jehož cílem bude nasytit svět bezpečnými a zdravými potravinami.

zdroj: mcdonoughpartners.com

Celý projekt se zaměřuje především na pět oblastí, které budou celý zemědělský potravinový park definovat, a to zdravé materiály, čistá energie, zvýšení biodiverzity, čistý vzduch a čistá voda. Zemědělský potravinový park tak propojí městský a zemědělský rozvoj do jednotného a produktivního ekosystému.

Územní plán parku se skládá ze tří hlavních sekcí – trávník, centrální komunální zeleň, která se stane jakýmsi showroomem pro experimentální produkci potravin, a hlavní ulice s přízemními fasádami, které zajistí čilou atmosféru po celý den.

zdroj: mcdonoughpartners.com

Propojením produkce potravin a městského života jsme se snažili vytvořit prostředí, kde se setkají lidé, znalosti a nápady. Naším snem je vytvořit zemědělské Sillicon Valley,“ řekl Kasper Guldager, ředitel GXN.

zdroj článku:  inhabitat.com 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]