0

sdílení

Urban Chasers: S parkourem se dostali až k celovečerním filmům

/ 25. ledna 2017 / Business

zdroj: archív: UC Team

Procházíš městským parkem a přes zídku zrovna přeletěl mladík ve volnějších teplácích, který s elegantním saltem vpřed bezpečně dopadá na betonový chodník. Vedle na zábradlí zahlédneš pravděpodobně kamaráda, který vybalancovává poskoky. Ne, nejedná se o žádné vandaly a ničitele veřejných prostorů. Seznam se s parkourem.

Parkour je svoboda pohybu. Definovat ho lze i jako tréninkovou metodu, při které sportovec (parkourista, traceur) překonává překážky v přirozeném prostředí. “Skákat se dá na všem – zídky, stromy, kameny, palety, i přes lidi,“ říkají kluci z Urban Chasers. Oni jsou důkazem, že nejde o žádné ničení památek, ale že parkourem se dá nejen bavit ve volném čase, ale i živit na plný pracovní úvazek.

Na začátku UC Teamu byly týmy hned dva

q2Prvotním impulsem byla láska ke sportu, shlédnutí videí na internetu a touha přicházet na to, co je lidské tělo schopné dokázat v městském prostředí – betony, zábradlí, vysoké zdi.

V roce 2006 David Karas a Miloš Mikulášek objevují na youtube video od Davida Bella – Speed air man. Zakládají tým Street Flyers a sami začínají trénovat. Nezávazně na to, Martin Grulich a Petr Vespalec, v roce 2007 po shlédnutí videa od freerunové skupiny 3RUN – Evolution se rozhodují zkoušet podobné věci a zakládají Urban Chasers. V roce 2009 se David připojil ke skupině Urban Chasers a Street Flyers zaniká.

UC Team má aktuálně 6 členů – Petr Vespalec, David Karas, Aleš Blažej, Martin Grulich, Miloš Mikulášek a Roman Rossi. Došlo také k výraznému posunu do dalších sportovních oblastí – bojové umění, kaskadéřina, herectví a další.

film DRSNY SPASITEL
foto: archív UC Team

Svůj příběh měla i volba jména Urban Chasers, která dnes pro jednoduchost a údernost byla kluky zkrácena na UC Team. První část vyjadřuje outdoorovou podobu sportu (urban = městský). “Jako první nás napadlo hunters, ale nebyli jsme s tím spokojení. Po chvilce hledání synonym jsme nalezli chasers. Tehdy nám Google slovo přeložil jako sukničkáří a to se nám zalíbilo. :-) Až později jsme zjistili i další překlady…” vysvětluje Petr s Martinem význam druhé části názvu.

Od sportu přes choreografie k celovečerním filmům

UC Team zdaleka nezůstal u vlastních tréninků, případném nacvičením a předvedením choreografie před veřejností. Vystupováním na akcích typu plesy, majáles, open party se věnovali zejména na svém počátku v letech 2010 až 2013.

Jejich ambice a sny však šly dále. “Od začátku založení skupiny jsme měli společný sen hrát ve filmech a reklamách,” přiznávají. Nutno dodat, že dřina se vyplatila a v roce 2012 se jim sen začal naplňovat prvně v podobě krátkého filmu Fallen Angel. Následovaly ale zajímavější projekty, které měly dokonce mezinárodní přesah:

  • reklama na BOOKSHOTS, která běží v Anglii i USA
  • reklama pro firmu Bosch Rexroth
  • stunt double v českém seriálu Speicalisté

 

Největším úspěchem, kterého si UC Team považuje, je ale celovečerní film Drsný spasitel, kde si i zahráli. Snímek je navíc unikátním tím, že je to vůbec první postapo-fantasy film u nás. David, Petr a Martin si zde střihli vedlejší role upírů a Aleš dokonce hlavní roli samotného drsného spasitele.

UC Team myslí i na další generace

Akrobacií, točením snímků a reklam zdaleka výčet aktivit parkourové skupiny nekončí. Svoji radost pohybu a znalost zapojení svalových skupin při techničtějších prvcích předávají dále. Petr a David jsou hlavní trenéři v InBalance, které založil Mgr. Aleš Procházka, kde se věnují tréninku dětem. InBalance, z. s. má nyní přes 300 dětí, což z nich dělá jednu z největších organizací působících v ČR, která se věnuje tréninku parkouru pro mládež. Přes léto pořádají pět dětských táborů pro stávající i nové členy. Dvakrát do roka pak organizují unikátní soutěže pro mládež a děti. Parkour je ale nesoutěžní sport, jde především o zábavu, jak kluci opakovaně zdůrazňují.

reklama BOSCH REXROTHNatáčení pro firmu Bosch, foto: archív UC Team

Na závěr jsme se kluků zeptali, jaké jsou jejich další cíle a sny, za kterými se chtějí posouvat. “Sen si plníme už teď – živíme se parkourem a předáváme naše zkušenosti dál. Je k nezaplacení, když vidíme, jak se díky našim zkušenostem můžou ostatní posunout a mít radost ze svého úspěchu. Anglický tým 3RUN má motto: Entertain and inspire (Bavit a inspirovat) a toto přesně vystihuje to, co děláme.”

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]