Univerzity pochopily, že Java není tím nejlepším startem pro studenty

Katarína Zelinková / 29. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: pexels.com

Základy programátorství už nemusí být strašákem. Nováčci se na univerzitách již nemusí trápit s Javou.

Legendární programovací jazyk Java byl vytvořen v roce 1995 a je tu s námi již přes 20 let. Za ten čas a z něj stal jeden z nejpoužívanějších programovacích jazyků. Na světě zřejmě nenajdeš programátora, který by neovládal minimálně základy tohoto programovacího jazyka. V programátorství představuje Java významný pojem, a proto se může zdát logické, že na mnoha kurzech programátorství se vyučuje práva tento programovací jazyk.

Háček je však v tom, že mladé, nadějné programátory může spíše odradit, než je motivovat a povzbudit v dalším rozvoji jejich dovedností. Java je sice efektivní, zároveň je zbytečně komplikovaná a její aplikace je oproti modernějším jazykům výrazně pomalejší.

Zdroj: pexels.com

Navzdory nesporným nevýhodám byla Java dlouhá léta považována za absolutní základ jakékoliv programátorské kariéry. Stanfordská univerzita se však nedávno rozhodla udělat velký krok vpřed a usnadnit tak život mnohým začínajícím programátorům. Kurz programování pro začátečníky, známý pod názvem CS 106A, byl postaven na základech Javy.

Univerzita však tento kurz nedávno změnila na CS 106J, který vyučuje JavaScript. Podle vyjádření univerzity se studenti naučí základy programování stejně, jako na předchozím kurzu, avšak s tím rozdílem, že se budou učit intuitivnější a přehlednější programovací jazyk, kterým je JavaScript.

Když se řekne programátorství, většina lidí si představí nudnou a nezáživnou práci plnou chaotických a nic neříkajících kódů. Svůj podíl na tomto všeobecně známém omylu mají i univerzity a různé kurzy programování, které na představení základů programátorství využívají právě Javu.

Tento programovací jazyk má sice v praxi nezastupitelné místo, pro začátečníky je však nanejvýš nevhodný. Začátečníci mohou programování pochopit jako zdlouhavý a komplikovaný proces, což je odradí a nakonec se začnou věnovat něčemu méně náročnému.

Zdroj: pexels.com

Stanfordská univerzita změnila sylabus kurzu programování pro začátečníky jen před několika týdny, proto se ještě nedá s určitostí říci, zda přechod z Javy na JavaScript má výraznější vliv na celkovou motivaci studentů. Podstatné je hlavně to, že programátorství jako takové je zajímavá a kreativní práce, která má v dnešním světě budoucnost.

Existují však tisíce nadaných studentů, který se nechali odradit špatně nastaveným systémem vzdělávání. Nový systém má šanci představit programátorství takové, jaké skutečně je, aniž by odrazoval nadějné a talentované programátory.

Zdrojový článek: thenextweb.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]