0

sdílení

Umělá inteligence se učí programovat vykrádáním kódů z jiných programů

Rudolf Nečas / 6. března 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: maxpixel.freegreatpicture.com

Systém s názvem DeepCoder si dokáže půjčit kousky kódu z jiných programů pro řešení jednoduchých problémů.

 

Ale tým stojící za nástrojem nemá v plánu připravit programátory o práci. Chtějí, aby i lidé bez zkušeností s programováním byli schopni vytvářet programy. DeepCoder je projekt společnosti Microsoft a University of Cambridge, který pomocí techniky deep learningu napodobuje neuronovou síť mozku, kde se při tvoření rozhodnutí zpracovává a vyhodnocuje obrovské množství dat.  To znamená, že umělá inteligence dokáže tato rozhodnutí udělat sama, aniž by byla natvrdo napsána v kódu. „Lidé by najednou mohli být mnohem produktivnější,“ řekl pro New Sciencist Armando Solar-Lezama. „Mohli by vytvářet systémy, které dříve nebylo možné vytvořit.“

foto: brunch.co.kr
DeepCoder na základě požadovaných vstupů a výstupů vyhodnotí, které kusy kódu jsou vhodné pro dosažení daného výsledku a vývojáři říkají, že jednoho dne by pro vytvoření programu potenciálně mohlo stačit popsat jeho myšlenku. Lidští programátoři jsou zvyklí půjčovat si kusy kódu z volně dostupných programů, ale DeepCoder dokáže vyhledávat rychleji a „myslet“ pohotověji než předešlé systémy s umělou inteligencí.

Také by mohl kombinovat kusy kódu způsoby, jaké nikoho ještě nenapadly. A namísto zkoušení každého kódu stylem pokus-omyl, jak to dělaly předešlé verze, DeepCoder nyní dokáže předvídat, které kousky kódu budou užitečné, a které ne. Systém se také učí a zlepšuje podle svých předešlých výběrů. To znamená, že brzy bychom mohli vytvářet programy, které najdou bugy v softwaru nebo objekty na fotografiích mnohem rychleji a programátoři nebudou muset ani hnout prstem. Chtěl byy program, který přesune fotky z jednoho počítače do druhého a během toho zmenší jejich velikost? Jednoho dne k tomu možná bude stačit zeptat se.

foto: maxpixel.freegreatpicture.com

Je třeba však vzít v úvahu, že technologii musí otestovat ještě nezávislí výzkumníci, ale vyjádření týmu k aktuálnímu stavu nejsou nijak přehnanáý, takže to vypadá reálně. DeepCoder momentálně dokáže řešit pouze jednoduché programátorské problémy, které vyžadují asi 5 řádků kódu, ale výzkumníci doufají, že se jim podaří systém škálovat a zjednodušit jeho obsluhu i pro lidi bez znalosti programování.

Generování velkého kusu kódu na jedenkrát je těžké a potenciálně nerealistické,“ řekl Solar-Lezama. „Ale velké kusy kódu jsou vytvořeny spojováním několika malých kousků kódu.“ Vědecká práce o systému má být prezentována na International Conference on Learning Representations.

zdroj: sciencealert.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]