0

sdílení

Tyto větrno-vodní turbíny budou produkovat energii i bez větru

Michaela Lišková / 27. října 2016 / Zajímavosti

Říká se, že bez větru se ani lístek nepohne. V případě turbíny, která bude první svého druhu, to však naštěstí platit nebude.

 

Víme, že jednou z největších výzev, které musí farmy s větrnými turbínami čelit, je otázka, jak generovat energii pomocí větrných turbín, když nefouká žádný vítr, který by turbíny poháněl. Právě na tuto otázku se zaměřili odborníci z  Max Bögl Wind AG a GE Renewable Energy. Ti se snaží tento problém vyřešit spojením větrných turbín a technologie na vodní bázi. Toto větrno-vodní zařízení bude první svého druhu a do chodu by mělo být uvedeno již do roku 2018.

recharge-com
foto: recharge.com
Na jakém principu větrno-vodní zařazení funguje?

Jak jsme již zmínili, tato turbína má produkovat energii i ve chvílích bezvětří. Aby se jí to podařilo, bude nutné následující. Vezmeme si nejvyšší větrnou turbínu na světě. Nejvyšší myslíme 584 stop, tedy úctyhodných 178 metrů. Tzv. stojany, na kterých budou turbíny stát, budou sloužit jako vodní základny, rezervoáry, které budou zadržovat 1,6 milionů galonů vody, což je něco přes 6 milionů litrů. Kromě toho bude větrná farma obklopená dalším rezervoárem, který obsahuje 9 milionů galonů, tedy něco málo přes 34 milionů litrů.

wind-hydro-plant-design

Aby toto všechno fungovalo, je extrémně důležitá lokalita. Vybrali si Německo, konkrétně Schwäbisch-Fränkischer Wald. Turbína musí být na vrcholu kopce. Voda bude stékat z kopce dolů a produkovat vodní energii a následně bude pumpována zpět do kopce, kdy taková energie potřebná nebude, tedy v případě dobrých povětrnostních podmínek.

Odborníci se velmi těší, že pro své zařízení našli to správné místo, dokonce jsou přesvědčeni, že se opravdu hodí k německé mentalitě. Němci mají totiž za cíl do roku 2030 vyrobit minimálně 45% své energie právě díky obnovitelným zdrojům. Větrná farma bude generovat 13,6 megawattů energie a větrno-vodní zařízení je schopno vyprodukovat až 16 megawattů.

wind-hydro-combination-plant-full-width-tall

Tento pilotní projekt se již připravuje na připojení k síti v příštím roce a vodní elektrárna má být v provozu v roce 2018. Jak to celé dopadne se tedy dozvíme v průběhu dvou let. Samozřejmě, myšlenka je to skvělá, takže nám nezbývá nic jiného než držet palce.

Zdroj a fotografie: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]