0

sdílení

Tyto smart hodinky nemusíš dobíjet. Jsou poháněny lidským teplem

Rudolf Nečas / 18. listopadu 2016 / Zajímavosti

Veškerá spotřební elektronika má jednu zásadní nevýhodu: výdrž baterie. Dříve či později ji musíš dát nabít.

 

PowerWatch tuto nevýhodu překonaly. K fungování potřebují jen to, abys je nosil. To slibuje společnost s příhodným názvem Matrix Industries. Stačí si vzpomenout na film Matrix, ve kterém byli lidé používání jako zdroj energie. Takže, jak přesně tato technologie funguje, a proč není takovým způsobem napájeno každé zařízení? PowerWatch jsou napájeny termoelektrickým generátorem, který se tvůrcům podařilo vytvořit tak, aby byl dostatečně malý a efektivní.

But Bay Area-startup Matrix Industries wants to free us from battery woes.  Its first wearable is charged by body heat.foto: kitv.com
Aby termoelektrický generátor fungoval, potřebuje z jedné strany stálý zdroj tepla, zatímco opačná strana musí být mnohem chladnější. Teplotní rozdíl mezi nimi je velmi důležitý, protože právě ten je důvodem, proč tato technologie funguje tak dobře, pokud je začleněna do hodinek.

Naše tělo dělá, co může, aby si zachovalo vnitřní teplotu 37 stupňů Celsia. Teplo se šíří ven přes kůži, kde ho během nošení absorbuje zadní část PowerWatch. Na druhé straně hodinek je kovový plášť s chladiči, které pomáhají, aby zůstala výrazně chladnější než ta, kde se stýká s pokožkou nositele. Pokud existuje tento teplotní rozdíl, dokáží hodinky generovat veškerou energii, kterou potřebují na svůj chod. Když je nenosíš, automaticky se přepnou do režimu spánku s nízkou spotřebou, během kterého jsou napájeny vestavěnou baterií, aby si udržely správný čas a datum.

Co se funkcí týče, PowerWatch jimi nejsou tak nabité jako Apple Watch nebo hodinky se systémem Android Wear. Je možné je synchronizovat s telefonem přes Bluetooth, aby měly vždy nastavené správné časové pásmo, nebo přizpůsobit jejich ciferník. Bohužel na nich neuvidíš žádné oznámení, což je dnes hlavním rysem smart hodinek.

Ale je tu jedna oblast, kde PowerWatch vyniká, a tou je fitness sledování. Díky tomu, že jsou závislé na tělesném teple nositele, dokážou sledováním jemného kolísání tělesné teploty zjistit, kolik kalorií jsi během tréninku spálil. Ostatní fitness náramky zjišťují spálené kalorie extrapolací dat ze senzoru srdečního tepu a pohybových čidel, ale unikátní technologie PowerWatch jim dává velkou výhodu, pokud jde o přesnost.

PowerWatch jsou k dispozici prostřednictvím crowdfundingové kampaně na Indiegogo, kde již vybraly více než 250 000 dolarů. Pracovní verzi hodinek chce společnost ukázat na výstavě CES a tam se uvidí, zda jsou dosavadní sliby pravdivé. Co myslíš, bude to fungovat?

siliciumenergy3foto: cnet.com
zdroj: gizmodo.com , zdroj titulní fotografie: tuttoandroid.net
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]