0

sdílení

Tyto nízkonákladové domky jsou šetrné k životnímu prostředí – jsou postaveny z přírodních a recyklovatelných zdrojů

/ 23. října 2016 / Zajímavosti

Mnoho z nás sní o vybudování svého vlastního domova. Co si ale budeme povídat, celý proces stavby je spojen s vysokými finančními náklady. Většina lidí se za tímto účelem uchyluje k hypotéce, kterou mnohdy splácí po dobu celého svého života. Dnešní článek ti ale představí 7 variant bydlení, které jsou finančně přijatelné a hlavně šetrné k životnímu prostředí.

Né vždy musí být budování vlastního domova spojeno s doživotní hypotékou. S použitím přírodních metod si může každý dovolit postavit svůj vlastní dům. Tento článek tě seznámí se 7 typy domků, které jsou postaveny z udržitelných materiálů.

Tato obydlí využívají okolní terén či jiné přírodní prvky, jako je například bambus, dřevo či hlína. A co je důležité, veškerý tento materiál má i zanedbatelný dopad na životní prostředí. Nemusíš se bát, že jde o domy, které jsou „splácané“ kdo ví z čeho a které nic nevydrží. Tyto domy jsou kvalitně izolovány, což má za následek snížení nákladů na energie.

Pokud hledáš na trhu cenově dostupný a udržitelný domov, přinášíme ti dostatečnou inspiraci. Co si ale budeme povídat, v Čechách by se asi tento styl bydlení neujal. Přeci jenom dáváme přednost vyššímu komfortu, než mohou tyto domky nabídnout.

 

 

jose-andres-vallejo-casavergara11-900x610

Na tento domek neobvyklého tvaru můžeš narazit v Kolumbii. Jako první, co tě zaručeně zaujme je jeho design, který je opravdu velice působivý. Za jeho vznikem stojí architekt Jose Andres Vallejo, který navrhl jeho konstrukci z pytlů, plněných zeminou. Tyto naplněné vaky jsou naskládané jeden na druhý a jsou zalité do betonu, který brání průsakům vody. Ač je to možná k nevíře, je o tento typ bydlení v Kolumbii velký zájem. Metr čtvereční totiž vyjde na 28 dolarů (cca 700 Kč).

 

green-magic-homes-1020x610

Pokud jsi milovníkem Pána prstenů, rozhodně se ti zalíbí tyto domky, které jsou velice podobné těm, které obývali hobiti. Velkou výhodou těchto domků je, že na ně nemusíš dlouho čekat – jejich stavba netrvá více jak 3 dny. Takovýto domek ti nabízí prostor o velikosti 400 čtverečních stop. Na jejich stavbu není zapotřebí žádné složité techniky.

 

calearth-disaster-proof-eco-shelter-11

Tato série domků, která připomíná včelí úly, je vyrobena z udržitelných materiálů. Jejich velkou výhodou je, že jsou odolné proti přírodním katastrofám. Hlavním materiálem je zde cement, vápno, asfaltová emulze a pytle plněné zeminou.

 

affordable-earthern-homes-1020x520

Humanitní organizace v Keni otevřela nedávno tento sirotčinec, který je postaven výhradně u hliněných tašek. Jedná se o pasivně solární budovu, která během dne absorbuje teplo a v noci ho uvolňuje. Z venku je tento sirotčinec obložený recyklovatelným dřevem a dokonce obsahuje tekoucí vodu, která pochází z vody dešťové. V tomto projektu bylo tedy spojeno efektivní využití materiálu spolu s dobrým účelem.

 

Budování nízkonákladových domů, které jsou šetrné k životnímu prostředí – to je něco, co potřebuje naše planeta. To dokáže tento chytrý 3D stroj, viz video.

 

 

clc-trika-villa-3_resize-900x610

Mnoho z vás by si mohlo myslet, že budování domovů z udržitelných či přírodních zdrojů nemůže zajistit dostatečně pohodlné a útulné obydlí. Pokud si to myslíš i ty, vyvedeme tě rychle z omylu – tento domek je tomu důkazem – tato budova dokáže soupeřit s nejluxusnějšími obydlími. Na tuto stavbu můžeš narazit v Thajsku.  Mezi hlavní materiál, který byl použit na její výstavbu patří například hlína, jíl, beton, nepálené cihly, recyklovatelné dřevo.

 

 

nkabom-house-lead-1020x610

V Ghaně můžeš narazit na tento domek, který je postavený z hutné země, přírodních materiálů a recyklovatelných plastů.

 

Zdroj článku a fotografií: inhabitat.com

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]