Tyto nízkonákladové domky jsou šetrné k životnímu prostředí. Jsou postaveny z přírodních a recyklovaných zdrojů

Iveta Dvořáková / 30. května 2017 / Architektura

zdroj: inhabitat.com

Mnoho z nás sní o vybudování svého vlastního domova. Co si ale budeme povídat, celý proces stavby je spojený s vysokými finančními náklady. Většina lidí se proto uchyluje k hypotéce, kterou mnohokrát splácí celý život. Dnešní článek ti ale představí 7 variant bydlení, které jsou finančně přijatelné, a hlavně šetrné k životnímu prostředí.

Tyto domy využívají okolní terén či jiné přírodní prvky, jako je například bambus, dřevo či hlína. A co je důležité, všechen tento materiál má také zanedbatelný dopad na životní prostředí. Nemusíš se bát, že jde o domy, které jsou „splácané“ kdo ví z čeho, a které nic nevydrží. Tyto domy jsou kvalitně izolované, což má za následek snížení nákladů na energie.

Pokud hledáš cenově dostupný a udržitelný dům, přinášíme ti dostatečnou inspiraci. Co si ale budeme povídat, u nás by se asi tento styl bydlení neujal. Přece jen dáváme přednost vyššímu komfortu, než mohou tyto domky nabídnout.

 

 

jose-andres-VALLEJO-casavergara11-900x610

inhabitat.com

Na tento domek neobvyklého tvaru můžeš narazit v Kolumbii. Jako první tě zaručeně zaujme jeho design, který je opravdu velmi působivý. Za jeho vznikem stojí architekt Jose Andres Vallejo, který navrhl jeho konstrukci z pytlů plněných zeminou. Tyto naplněné vaky jsou naskládány jeden na druhý a jsou zality do betonu, který brání průsakům vody. Přestože je to možná neuvěřitelné, je o tento typ bydlení v Kolumbii velký zájem. Metr čtvereční totiž vyjde na 28 dolarů.

green-magic-homes-1020x610

inhabitat.com

Pokud si milovníkem Pána prstenů, rozhodně se ti zalíbí tyto domky, které jsou velmi podobné těm, které obývali hobiti. Velkou výhodou těchto domků je, že na ně nemusíš dlouho čekat – jejich stavba netrvá více než 3 dny. Takový domeček ti nabízí prostor o velikosti 40 čtverečních metrů. Na jejich stavbu není potřeba žádná složitá technika.

 

calearth-disaster-proof-eco-shelter-11

inhabitat.com/calearth.org

Tato série domků, která připomíná včelí úly, je vyrobena z udržitelných materiálů. Jejich velkou výhodou je, že jsou odolné proti přírodním katastrofám. Hlavním materiálem je zde cement, vápno, asfaltová emulze a pytle plněné zeminou.

affordable-earthern-homes-1020x520

inhabitat.com

Humanitární organizace v Keni otevřela nedávno tento sirotčinec, který je postaven výhradně z hliněných tašek. Jde o pasivní solární budovu, která během dne absorbuje teplo a v noci ho uvolňuje. Zvenku je tento sirotčinec obložený recyklovaným dřevem, a dokonce obsahuje tekoucí vodu, která pochází z vody dešťové. V tomto projektu bylo tedy spojeno efektivní využití materiálu spolu s dobrým účelem.

inhabitat.com

Budování nízkonákladových domů, které jsou šetrné k životnímu prostředí – to je něco, co naše planeta potřebuje a co dokáže tento úžasný stroj na videu.

CLC-trička-villa-3_resize-900x610

inhabitat.com

Mnoho z vás by si mohlo myslet, že budování domovů z udržitelných či přírodních zdrojů nemůže zajistit dostatečně pohodlné a útulné bydlení. Pokud si to myslíš i ty, vyvedeme tě rychle z omylu – tento domek je toho důkazem – tato budova dokáže soupeřit s nejluxusnějšími domy. Na tuto stavbu můžeš narazit v Thajsku. Mezi hlavní materiály, které byly použity na její výstavbu, patří například hlína, jíl, beton, nepálené cihly, recyklované dřevo.

 

 

nkabom-house-lead-1020x610

inhabitat.com

V Ghaně můžeš narazit na tento domek, který je postaven z hutné země, přírodních materiálů a recyklovaných plastů.

Zdroj článku a fotografií: inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]