Trump odstoupil od celosvětové dohody o boji proti klimatickým změnám. Co to znamená pro svět?

Jakub Jablonický / 3. června 2017 / Eko

zdroj: wennermedia.com / cabroworld.com

Donald Trump plní další předvolební slib.

Donald Trump ohlásil, že USA odstoupí od Pařížské klimatické dohody. Tu v roce 2015 podepsalo téměř 200 zemí, které se shodly, že zabrání nárůstu globálních teplot o více než 1, 5 °C nad před-průmyslovou úroveň. Vědci, žurnalisté a politici to hlásali jako historický úspěch.

Jako důvod k odstoupení Trump uvedl to, že tato smlouva byla pro Spojené státy příliš nevýhodná. Bez nich bude ale pro zbývající státy v dohodě mnohem obtížnější udržet globální teploty na dohodnutých úrovních. USA jsou totiž po Číně největším producentem uhlíkových emisí na světě.

Svět se ke tomuto rozhodnutí jednomyslně postavil negativně. Elon Musk ohlásil odchod z pozice Trumpova poradce. Nově zvolený francouzský prezident Emmanuel Macron například zareagoval vytvořením sloganu „Make Our Planet Great Again“, který paroduje Trumpovo předvolební motto. A za několik hodin sklidil celosvětový úspěch. A jak by to vypadalo, kdyby francouzské volby vyhrála Marine Le Pen?

foto: wennermedia.com

Kolik voleb je třeba, dokud se k moci dostane někdo, koho tam my osobně chceme?

I v případě klimatických změn a ochrany životního prostředí tento princip platí. Pokud dáme vládě příliš velké pravomoci, dříve či později přijde někdo, kdo tyto pravomoci zneužije. Pokud se na stát budeme příliš spoléhat, dříve či později přijde někdo, kdo naši důvěru zradí. Moc korumpuje a absolutní moc korumpuje absolutně.

Je třeba se tedy soustředit na změnu zdola. Změnit naše chování a inspirovat a přesvědčit naše okolí, aby náš příklad následovalo. Je čas vzít odpovědnost za životní prostředí do vlastních rukou, a ne se pouze pasivně spoléhat na politiky. Na ty se totiž očividně nedá spoléhat donekonečna.

foto: huffpost.com

A tady nejde pouze o víceméně abstraktní a těžko uchopitelný problém globálního oteplování, ale i o konkrétní znečišťování našeho okolí, zbytečné využívání plastů a nedostatečnou recyklaci. A vlastně jakýkoliv problém. Dokud se budeme spoléhat, že ho za nás vyřeší někdo jiný, zatímco my trávíme dny sledováním kočičích videí, nikdy se nic nezmění.

Trumpovo rozhodnutí naši malou zemi ve středu Evropy až tak přímo neovlivní. Ale dává nám příležitost zamyslet se nad tím, jak moc bychom se měli spoléhat na stát a jak moc na sebe.

Tady v StartItUp se snažíme pravidelně přinášet příběhy, které dokazují, že i jednotlivec dokáže věci změnit. I jednotlivec dokáže přinést opravdový benefit své komunitě, namísto prázdných populistických signálů, jejichž jediným účelem je zajistit si dostatek hlasů v dalších volbách.

foto: thehill.com

Pokud ti opravdu záleží na životním prostředí, nespoléhej se na politiky. Těm trvalo desítky let, než se vůbec byli schopni shodnout, že je něco třeba dělat a podepsali Pařížskou dohodu. Jdi ven a zvedni ze země tu cigaretovou krabičku, kolem které už tři dny chodíš. Možná tě někdo uvidí, a kdo ví k čemu tvůj jednoduchý skutek povede. Ano, důležité jsou i systémové změny. I ty začínají malými kroky v našich každodenních životech.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]