Touto solární páskou si dobiješ smartphone i prostřednictvím tvého oblečení

Vladimír Chott / 28. března 2017 / Tech a inovace

zdroj: energy.sandia.gov

Představ si, že si budeš moci nabít svůj smartphone, tablet nebo notebook během toho, co kráčíš po ulici cestou do práce či do školy. A to vše jen díky speciálním solárním panelům, které si připneš na svůj batoh, tašku nebo dokonce i na oblečení.

Solární energie se jako jeden z hlavních pilířů v oblasti obnovitelných zdrojů energie stává stále populárnější a diskutovaná. Vědcům tedy nezbývá, než vytvořit efektivnější, účinnější a cenově dostupnější solární panely.

Zakladatel společnosti mPower Technology Murat Okandan přišel s nápadem na využití solárních článků, které svým tvarem a tloušťkou připomínají obyčejnou lepicí pásku. Ještě jako bývalý zaměstnanec pracoval v americké laboratoři Sandia National Laboratories na výzkumu tzv. „Dračí šupiny“.

Zdroj: energy.sandia.gov

Tato tenká vrstva, připomínající šupiny z draka, je vytvořena z velkého množství fotovoltaických článků, které jsou vyrobeny z krystalického silikonu. Tento speciální typ silikonu využije stokrát méně materiálu na generování stejného množství energie, než potřebuje klasický solární článek. V momentě, kdy světlo zazáří na malé silikonové tečky nacházející se na povrchu „solární pásky“, vznikne pohyb elektronů v obvodu. Tento jev vytvoří elektřinu, kterou je pak možné hned využít k nabíjení zařízení či na uchování v bateriích pro jejich pozdější použití.Zdroj: energy.sandia.gov

Jednou z výhod těchto článků je jejich flexibilita. Dokáží se dokonce ohnout jako papír. „Tyto články jsou mnohem spolehlivější a zároveň mají nižší náklady na energii než klasické fotovoltaické články. Klíčovým prvkem je krystalický silikon. Pokud ohnete nebo napnete klasický silikon, zlomí se. Díky naší technologii jsou články prakticky nerozbitné. Umožňuje nám to využít je i ve spojení s pružnými materiály.“, řekl Murat.

Využití těchto článků by tak nemělo hranice. Díky své ohebnosti a zároveň pevnosti bychom jimi uměli v budoucnu nabít naše smartphony jen tak v kapse košile, na které bychom měli našitý malý solární panel.

Zdroj:  http://inhabitat.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]