0

sdílení

Toto úchvatné video ti ukáže, jak lidstvo postupně ovládlo svět

Simona Hanzelová / 29. listopadu 2016 / Zajímavosti

Trvalo až 200 000 let než světová populace přesáhla 1 miliardu a jen 200 let, aby nás bylo 7 miliard. Co bude dál?

 

Černá smrt. Druhá světová válka. Průmyslová revoluce. Vynálezy moderní medicíny. I tyto významné historické události měly velký vliv na růst světové populace, která aktuálně překročila 7 464 316 000 lidí. Vzhledem k tomu, že se náš druh vynořil ze subsaharské Afriky jen před více než 200 000 lety, je to obrovský skok. Aby sis to uměl lépe představit, koukni se na úchvatné video, které vytvořilo americké Museum of Natural History. Od expanze Mongolské říše až po příchod Evropanů do Nového světa – v tomto videu uvidíš, jak velký vliv měly nejdůležitější milníky v naší historii na rozšíření lidské populace.

Za snad nejvíce zarážející fakt lze považovat skok z jedné na sedm miliard lidí, ke kterému došlo jen během posledních 200 let, a nezdá se, že by to v budoucnu mělo být jinak, neboť se růst světové populace zpomaluje jen nepatrně. I když porodnost ve světě klesá, kvalita života se neustále zvyšuje a lidé žijí stále déle. Při současném tempu je dost možné, že ke konci století nás na Zemi bude až neuvěřitelných 11 miliard. Jen letos narostl počet lidí na světě o 72,6 milionu, což je více než celkový počet obyvatel Thajska. A to je tedy pořádně velké číslo.

Většina lidí – zvláště pokud žijí v rozvinutých zemích – spotřebovává hodně zdrojů. V průměru spotřebuje každá osoba až 1,2 miliard litrů vody ročně, většinou nepřímo prostřednictvím výroby energie či produkce potravin a na každého člověka každoročně připadnou až 4 tuny oxidu uhličitého.

Pokud nenajdeme účinnější způsob, jak vyrábět elektřinu či produkovat potraviny, v době, kdy nás tu bude 11 miliard, pravděpodobně zažijeme nepříjemný šok.

zdroj článku:  iflscience.com , zdroj titulní fotografie:  Shareaholic Blog
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]