TOP 5 skills, díky kterým budeš za 10 let superhrdinou pracovního trhu

Marianna Mikešová / 27. května 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: occupycorporatism.com

V budoucnu ti možná reálně hrozí, že ti job ukradne stroj či robot, nebo tvé povolání prostě zanikne. Naštěstí se však zatím nemusíš děsit a chystat se na nejhorší. Jednoduše zapracuj na těch schopnostech, které spousta obvodů nikdy mít nebude.

Předpovědi odborníků se shodují na tom, že do pěti let se změní třetina dnes potřebných dovedností na nepotřebné a množství pracovních pozic tak zanikne. Čeká nás čtvrtá průmyslová revoluce, kterou charakterizuje pokročilá robotika, umělá inteligence, autonomní doprava či biotechnologie. Mnohé pracovní činnosti budou plně automatizované a řízené strojově. Jakou roli zde bude hrát člověk?

Možná to tak na první pohled nevypadá, ale stále velkou. Přestože stroje jsou stále dokonalejší, mnohé naše schopnosti nikdy nenahradí a my se tak nemusíme bát našeho plného nahrazení stroji. Na druhou stranu to však nebude až tak snadné. Aby ses dokázal uplatnit na pracovním trhu budoucnosti, budeš muset umět nabídnout mnoho, a právě tyto schopnosti jsou podle personalistů ze Synergie „way to go“. A není to jen o IT. :)

Foto: gizmodo.com.au

1. Kreativita

Roboti budou možná za par let schopni provádět složité úkony, budou umět okamžitě zanalyzovat každou situaci, budou pracovat rychle a bez rizika selhání lidského faktoru. Jejich mysl však nikdy nebude schopná takové kreativity, jako ta tvá.

Vysoce tvůrčí a umělecké činnosti budou nadále výsadou lidí. Představ si, jak by takový robot navrhl kreativní reklamní kampaň nebo namaloval citlivé umělecké dílo. Rozvíjej proto právě tuto svou stránku a neboj se činností, které jsi nikdy nedělal. Otevřou ti nové obzory.

Foto: Pexels

2. Efektivní komunikace

Komunikace je jednou z oblastí, které za poslední roky zaznamenávají nejvíce inovací. Stále vyvíjíme nové způsoby efektivní online komunikace pomocí pokročilých platforem a dokážeme mít přehled o tom, kdo co dělá na druhém konci světa, či v nebezpečné zóně naší továrny.

Navzdory tomuto všemu je v byznysu stále nesmírně důležité umět komunikovat přes telefon či face to face, protože při uzavírání „dealů“ a spoluprací jsou stále důležité osobní sympatie. Firemní meetingy za tebe nevyřídí robot a zatím nedokáže imitovat tvou úroveň přemýšlení. I podle recruiterky personální agentury budou komunikační dovednosti mezi top soft skills vyhledávanými zaměstnavateli.

Foto: Pexels

3. Kritické myšlení

Myšlení založené na analytice a řešení problémů bude stále vrcholně potřebné. Firmy musí denně řešit vážné i méně vážné problémy a překonávat překážky. V kritickém zhodnocení situace s ohledem na x faktorů nás stroje nikdy nedoběhnou. Nejlepší kritičtí myslitelé nemají problém zkomponovat řešení konkrétní situace na základě dostupných faktů, dat a vlastního zkoumání.

Představ si, že se firma ocitne na křižovatce a musí se rozhodnout, zda investovat nebo neinvestovat, zda prodat podíl nebo neprodat. Myslíš, že by jí s řešením pomohl stroj či věštecká koule? Ne, jen zkušenosti a dobré kritické a analytické myšlení.

Foto: Pexels

4. Sales schopnosti

Odvětví sales bude podle odborníků v příštích letech neskutečně růst. Stačí se podívat na nabídky personálních agentur a zjistíš, že i dnes jsou obchoďáci extrémně žádáni a nutní v každé firmě. I ten nejmenší startup musí shánět klienty, sponzory, investory a řešit každodenní marketingové a obchodní záležitosti.

To se zřejmě nezmění ani za 10-20 let, jen se možná pozice obchodníka inovuje. Pokud však umíš prodat i nefunkční pero a přesvědčit člověka o tom, že nebe je ve skutečnosti zelené, máš našlápnuto na skvělou budoucnost.

Foto: maznij.ru

5. Řemeslná zručnost

Nepochybně jsi už slyšel o tom, že máme málo opravářů, řemeslníků a manuálně zdatných lidí. Tradiční řemesla sice oživují stovky nadšenců, ale klasické manuální povolání a řekněme „špinavou práci“ chce dělat jen málokdo. To, že všichni chceme být manažery (kterých bude také třeba stále), však není řešení.

Navíc je originální ruční práce už jen z principu a z technologické přesycenosti stále vyhledávanější a cennější. Pokud se proto vrhneš do své záliby a začneš vyrábět autorské výrobky na vysoké úrovni nebo se vyučíš manuálnímu řemeslu, určitě se v budoucnu ve světě neztratíš.

Tak co, už víš, na čem budeš pracovat v rámci osobního rozvoje? :)

Foto: Pexels

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]