Tomáš Zdražil: Vydělávej online, žij offline

Hana Šormová / 24. března 2017 / Rozhovory

zdroj: archív: Tomáš Zdražil

Tomáš Zdražil o sobě prohlašuje, že žije přítomností a tu si chce užívat. A skutečně pro to dělá maximum – napsal úspěšnou digitální knihu o možnostech investování odkudkoliv, je spolupořadatelem Cashflow Summit. Aktivně se také věnuje sportu a cestuje, kam zrovna chce a táhne ho to. Společně jsme si popovídali nejenom o kryptoměnách, ale padla zmínka i o výzvě v podobě závodu Ironman.

Tome, ty jsi hlavním autorem digitální knihy Vydělávej online, žij offline. Celá kniha se točí kolem světa onlinu byznysu a pasivních příjmů. Prozraď našim čtenářům ve zkratce v čem to spočívá?

Je to tak, v digitální knize máme 21 způsobů online výdělku a přes 400 odkazů na vybrané nástroje, videa, appky a služby, které sami denně používáme a bez nich by to nešlo.

Mít svoje podnikání je krásná věc, ale realita je že 9 z 10 firem nebo projektů během 2 let skončí. Důležité je vědět, co člověku sedí, někdo musí být  v kontaktu s lidmi, někdo jede one man show. Navíc, ne každé podnikání jde řešit na dálku. Každý podnikatel je zároveň investor, minimálně všichni investujeme svůj čas. Ten směníme za peníze. Ty buď dáme do vlastního byznysu, což je ideální, pokud víme jak je rozmnožit. Pokud nevíme hledáme investice. Internet je největší zaměstnavatel, ale zároveň největší konkurenční trh na světě. Pokud nejste dostatečně adaptivní, neumíte anglicky, denně se nevzděláváte a nemakáte srdcem, tak to jde těžko.

 

Jaké jsou tedy možnosti budování online příjmu?

Nebudu tu rozepisovat, jak udělat web za den, jak na dropshipping, Amazon, nebo affiliate marketing. Spíš bych zmínil alternativní investice, protože většina lidí ví, jak vydělat peníze, ale neví jak je rozmnožit.

Je zde ovšem riziko, že o ně přijdete. Jistoty v investování nehledejte, protože jistota je jenom smrt, daně a ekonomická krize. Sám mám v portfoliu fyzické kovy a kryptoměny (digitální měny), kterým věřím. Ve velké oblibě jsou stále P2P půjčky, sdílená ekonomika obecně a hodnotové investování.

tomas2Foto: archív Tomáše Zdražila

 

Říkáš, že sám alternativně investuješ a věříš kryptoměnám a fyzickým kovům. Prosím tě, můžeš mi to přiblížit, nebo jaký máš důvod?

Jasně. První je dobré pochopit, co je měna a co peníze. Těmi papírky, kterými platíme, to je měna. Nejsou ničím podloženy, jen důvěrou. Navíc banky jsou pojištěny jen na 100 tisíc EUR. Tím, že českou korunu právě tiskneme nejvíce v historii, tak ji více znehodnocujeme. V roce 2008 chybělo kousek od zavření všech bank a tento scénář se zopakuje, jen krize bude mít větší dosah. Žádná centrální měna nevydržela věčně, i dolar bude nahrazen.

Proto má smysl uvažovat o tom, co je tu tisíce let, je reálné a drží hodnotu. To je například fyzické zlato. Na druhou stranu díky technologii Blockchain existují kryptoměny, kterých je omezené množství. Jsou decentralizované a je možné si je poslal kdekoli po světě během chvilky. Většina zná Bitcoin, digitální zlato.

 

Ty jsi typickou ukázkou názvu své knihy. Máš svou firmu Investree, kterou rídíš z většiny na dálku a sdílíš informace. Chystáš webináře, konferenci Cashlow Summit. Do toho všeho rád cestuješ. Tvůj životní styl se dá označit jako digitální nomádství. Vždycky jsi směřoval tímto směrem?

K cestování tíhnu od dětství, i když jsem poprvé letěl letadlem až v roce 2010. Od té doby jsem byl ve 24 zemích a pohltilo mě to natolik, že jsem tomu přizpůsobil i svoje podnikání. Ale asi až před rokem, kdy jsem strávil zimu na Bali, mi něco říkalo, tohle je život který chceš mít.

Sedí mi styl sdílené ekonomiky, mít jen batoh a dělat si věci nějak po svém. S týmem komunikuji přes Slack, Trello, ale vyhovují mi i offline akce, proto část roku trávím v ČR. I taková příprava na konferenci je z 80 % online.

 

Ten nápad, koupit si 10 jednosměrných letenek za 13 tisíc a obletět část zeměkoule, vznikl neplánovaně? Kam ses všude podíval?

Chtěl jsem přes zimu zase na Bali, ale nevěděl jsem, kdy se vrátím. Zároveň jsem chtěl zvolit trochu originální způsob dopravy, proto jsem koupil letenku na jih Portugalska, a pak následně dál přes Itálii, Izrael, Polsko, Dubaj, Indii na Bali. Nakonec moje cesta trvala 5 měsíců a celkem se vyšplhala na 16 letenek, které nepřesáhly tisíc euro.

Jako poslední destinace jsem letos navštívil Ko Lalantu, která je rájem pro digitální nomády, a Srí Lanku. Zřejmě to bylo jedno z nejlepší rozhodnutí nekoupit za poloviční peníze rovnou zpáteční, ale nechat to vše otevřené.

tomas3Foto: archív Tomáše Zdražila

 

Tvoje nejoblíbenější destinace, kam se rád opakovaně vracíš?

Já si to zamiloval asi všude. Ještě jsem nepoznal špatné místo, ani místo, kam bych chtěl jezdit každý rok. Řekl bych to asi takhle, stopování a týden v horách jsem zažil nejlepší v Pyrenejích a Norsku. Jízdu na motorce určitě po jižním Vietnamu, nomádění v Dojo coworkingu na Bali, party na Ko Phanganu, nejhezčí pláž na Phu Quoc  (jih Bali) a Srí Lance, nejlepší Smoothie v Chaing Mai, šnorchlování na Gili islands, doutnající sopku v Itálii (Vesuv), nejhezčí výhled na město se západem slunce v Barceloně, Portu a Edinburghu. S každou destinací mám spojený jiný zážitek a klidně bych všechny viděl rád znovu.

 

Zpět k investování, neboť mě zaujala jedna věc. Ty jsi svoji nemovitost prodal. Myslela jsem, že investování do vlastního bydlení nebo pronájmů není ztrátové a že se jedná o poměrně bezrizikovou a jistou investici. Jak to tedy je?

Jak jsem říkal, všechny investice mají riziko. Výnos z nemovitosti realizuješ při nákupu a to byla ta chyba. Nespočítal jsem si to jako většina lidí, zejména ti, kteří si půjčili za minimální úrok předraženou nemovitost. Až se ceny nemovitostí zvednou, a tím i splátky, lidé za ně nebudou schopni splácet.

Já měl v Olomouci 3 roky nemovitost na pronájem. I když jsme ji za tu dobu prodal o 400 tisíc dráž, tak většinu tvořily poplatky. Teď ale cítím, že nemám žádný závazek. Mohu svobodně cestovat, neřešit nájemníky a opravy. Počítám, že až se trh zase pročistí a ceny nemovitostí spadnou, pak o koupi možná začnu uvažovat. Teď rozhodně ne.

 

Zajímavé. Předpokládám, že právě takové znalosti o investování chceš předávat dál, a proto pořádáš konferenci Cashflow summit. Na co vše se na ní můžeme těšit?

Cílem summitu je předávat praktické znalosti a soustředit se právě na aktiva, která finanční poradci nenabízí. Když už většinu života směňujeme čas za peníze, tak dává smysl o nich něco vědět a ideálně si je i pořídit. Proto letos chystáme témata, která jsem výše zmiňoval. Jsou postavená na dlouhodobosti a trendech. Určitě nebude chybět investování do nemovitosti, a to i přes Airbnb, kryptoměny a sdílená ekonomika.

tomas1Foto: archív Tomáše Zdražila

 

To ale není první ročník summitu, že? Změnilo se v průběhu něco? Zařadili jste nějaké novinky?

Ano, je to čtvrtý ročník. Každý rok se to posouvá kupředu. Na pódiu jsme měli celkem 33 řečníků a letos si dáváme opravdu záležet. Také chceme zařadit praktické bloky o přestávkách, ať si účastník hned vše s profesionály vyzkouší na nejnovějších modelech Applu. Tím, že akce je v červnu, tak poprvé zvolíme free dresscode a možnost si dát drink na terase venku, zakouřit si vodárnu. A odnést si z toho řadu přátelství s účastníky naladěnými na stejné vlně. Neboť networking a přátelská atmosféra je stěžejní pilíř summitu.

 

Tak přeji, ať se vše podaří podle plánů. Teď skočím úplně k jinému tématu. Ty se kromě investování bavíš i sportem. Jaký je tvým favoritem?

Sport je pro mě droga, kterou potřebuji každý den. Myslím, že člověk by si měl dávat výzvy v každé oblasti. Já dost miluji zimní sporty, jako běžky a snowboard. Ale co mě chytlo je triatlon. Proto jsem si dal výzvu jít v roce 2021 na jeden z nejtěžších závodů vůbec – Ironman. Avšak rád zajdu i do fitka nebo zahraji volejbal.

 

Sport zmiňuji proto, že se podílíš na startupu GYM Radio, které se zabývá hudbou pro fitness nadšence a to bez reklam. Proč tato spolupráce? Jak ses k tomu dostal?

 Na bytě jsem měl kdysi nájemce Romana, který je spoluzakladatel. Tím, že jsme spolu chodili do fitka a trávili čas, tak jsme zvažovali rozjet znova e-shop Gymstore. Ale nakonec jsme se zaměřili na novou verzi aplikace GYM Radio. Appka má stovky tisíc uživatelů. Díky tomu, že jde o hudbu bez reklam, tak už i jednotky tisíc posiloven nás hrají globálně.

tomas4Foto: archív Tomáše Zdražila

 

Když vidím soupis tvých aktivit, tak mě napadá poslední otázka: “Co bude Tomáš Zdražil dělat v důchodu?” :)

Co to je za slovo? Já žádný důchod mít nebudu. Já žiji teď. Miluji, co dělám, a žiji naplno. Nerozlišuji moc volný čas a práci. To si jen lidi sami vytvořili, že celý život makají pro někoho, a pak v důchodu si užívají. Ale já si chci užívat stále a být aktivní až do smrti.

 

Tome, za celou redakci startitup.cz ti děkuji za rozhovor a přeji mnoho zážitků, jak cestovatelských, tak investičních.

Sledujte nejen Tomovy cesty na jeho Instagramu a webu.

 

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]