Tipy, jak úspěšně vykličkovat ze záludných otázek na pracvním pohovoru

Linda Cebrová / 15. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Chystáš se na pohovor a chceš zazářit? Štěstí přeje připraveným, a proto jsme ti připravili pár užitečných rad, které ti mohou na nejbližším pohovoru výrazně pomoci. Jde o tipy z první ruky, a tedy přímo od členů personální agentury SYNERGIE Slovakia.

Pracovní pohovor zřejmě pro nikoho z nás nepředstavuje zážitek, na který se těšíme několik týdnů. Právě naopak, často není snadné zůstat zcela bez trémy s pocitem, že všechno je v tvých rukou.

Když už máš vybraný ten správný odstín košile, v hlavě všechny zaručené tipy, jak dostat vysněný job, přichází na řadu samotné setkání s tvým budoucím zaměstnavatelem. I když jsi si jistý, že tě nemůže překvapit futurologická otázka, kde se vidíš za 50 let nebo vyjmenování tvých silných a slabých stránek, měl bys celou situaci vnímat i z té druhé strany.

foto: pexels.com

Personalisté mohou často vidět věci úplně jinak než ty. Skrytý zůstává psychologický význam, který je cítit z tvých slov, tónu a neverbálních projevů. Recruiteři mají tuto oblast zvládnutou, avšak do této problematiky můžeš nahlédnout i ty. Psychologie přece není kvantová fyzika.

V minulosti oblíbené hypotetické otázky a magické scénáře, které se mohou stát pouze v Matrixu, jsou naštěstí zapomenuty. Dnes letí především behaviorální interview. To znamená, že otázky jsou pokládány tak, aby tě navedly k popisu konkrétních situací z pracovního, či v případě čerstvých absolventů, akademického života.

Jak tedy odpovědět na záludné pohovorové otázky tak, aby si o tobě mysleli, že jsi hvězdný kandidát? Zde je pár rad, které bys měl mít na paměti.

 

Ahoj, tak nám řekni tvé slabé a silné stránky.

Toto je zažité klišé, které recruiteři používali, používají a budou používat. Proto se na tuto otázku připrav, udělej si doma generálku a hlavně si dobře nastuduj požadavky zmíněné v inzerátu. Nespoléhej se, že zopakuješ to, co máš v CV. Všichni budou očekávat reálné příklady z praxe, každá z tvých vlastností se určitě dá popsat pomocí reálné situace, kterou jsi zažil. Stále měj na mysli self-marketing, umění se prodat je totiž v moři uchazečů klíčové.

foto: pexels.com

Také si vyber vlastnosti, které jsou relevantní k práci, o kterou se ucházíš. Přece jen kreativní designér se firmě hodí více než komunikativní designér.

Jaké jsou tvé priority při hledání práce?

Tato otázka je jasně cílená na prověření tvé motivace, zájmu a sebereflexe. Pokud zůstaneš bez názoru s přístupem pohodového flegmatika, který je v zásadě otevřený všemu, vykreslíš se jako ztracený člověk, který neví, co chce.

foto: pexels.com

Tvá odpověď by měla být výstižná a konkrétní. Pokud budou vidět, že jsi nad takovou otázkou uvažoval, víš, co tě baví a motivuje, máš vyhráno. Pokud své tvrzení podložíš příklady z praxe, o to lépe.

 

Jaká je tvá motivace tady pracovat?

Tak, jak se otázky personalistů často opakují, ani odpovědi uchazečů nesrší přílišnou kreativitou. Zopakovat naučené fráze z internetu ti na cestě za tvou kariérou nepomohou. V takových případech zaboduješ upřímností a bezprostředností. Odpovídej však pravdivě, ne zavedenými frázemi, s nimiž nikoho neoklameš, a v konečném důsledku půjdeš jen proti sobě.

foto: pexels.com

Plat není tabu

Plat je téma, před kterým bys měl mít respekt, ne však strach. Stačí nezanedbat přípravu a vše může dopadnout podle tvých představ. Napiš si dlouhý seznam tvých úspěchů a silné argumenty podporující tvou nepostradatelnost. Tvého budoucího šéfa budou zajímat pouze fakta a přidaná hodnota, kterou můžeš do firmy přinést. To, že máš na krku hypotéku a 5 dětí, nikoho nepřesvědčí, aby ti dal plat, o který žádáš.

foto: pexels.com

Co je tvým cílem (soukromým nebo profesionálním) na příštích 12-18 měsíců?

I když už většinou nepadají typické otázky týkající se tvé budoucnosti v horizontu několika let dopředu, tvá vize je pro zaměstnavatele stále horkým tématem. Předtím, než veřejně oznámíš svůj dlouhodobý cíl, dobře si promysli každý detail s ním spojený. Máš jasno, jak plánuješ svého cíle dosáhnout? Co jsi pro jeho dosažení dosud udělal?

Klidně si sepiš pár ucelených bodů, díky kterým budeš vystupovat jako kandidát s reálnou představou, dobrým odhadem vlastních schopností, který je navíc i cílevědomý.

foto: pexels.com

Jak reaguješ pod stresem?

Tato otázka se zdá byt zcela opodstatněná, není nic neobvyklého, že zaměstnavatel by rád věděl, zda se mu při prvním náročném deadlinu náhodou nezhroutíš. Nezůstaň však překvapen, pokud taková klišé otázka vůbec nepadne. Šéf si tvůj stres může totiž otestovat na vlastní oči.

Navodit ti ho může nepříjemnou otázkou a bude pozorovat, jak reaguješ. Rovněž může použít nepříjemný, nadřazený komunikační tón, bagatelizovat a zpochybňovat tvé úspěchy nebo ti zadá nerealizovatelný úkol ve směšném časovém limitu. Zachovej proto klid a svou reakci si nejdříve promysli a mysli na to, že i on je v konečném důsledku na tvé straně.

foto: pexels.com

Věříme, že tyto tipy přímo z praxe ti na tvé cestě k nové práci alespoň trochu pomohou. Především však nezanedbej přípravu, díky níž ti přímo v „terénu“ půjde všechno o něco snadněji. Důležité je vědět, co chceš, ale také, co můžeš druhé straně nabídnout. Nesnaž se prezentovat jako vševěd, ukaž svůj potenciál a ochotu učit se nové věci a máš vyhráno.

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]