0

sdílení

Ticho bychom si měli dopřávat častěji, přináší nám totiž několik výhod

Katarína Jenisová / 20. prosince 2016 / Tools a Produktivita

Každý den nás obklopuje takové množství hluku, že jsme si na něj už prostě zvykli. Mnohokrát ho ani nevnímáme, stal se naší přirozenou součástí. Jeho úplný opak nám však může přinést různé benefity. Víš, jaké jsou výhody ticha?

 

Pomáhá regenerovat mozkové buňky

Studie z roku 2013, která zkoumala různé úrovně hluku na myších, prokázala, že dvě hodiny ticha každý den pomohly utvořit nové buňky v části mozku hipokampus, která odpovídá za paměť, schopnost učit se a emoce.

Díky němu jsme kreativnější

Náš mozek je aktivní, i když tělo odpočívá. Během těchto hodin zpracovává informace z celého dne. Když tento proces probíhá bez rušivých vlivů, například hluku, mozek se dostává do určitého stavu, který otevírá naši představivost. Jsme pak více otevření vůči naší fantazii a i vůči světu.

25-054400-meditation_hacks
foto: askmen.com

Snižuje stres a napětí

Je dokázáno, že neustálý hluk má vliv na náš mozek, a to nakonec vede i k většímu stresu. Ticho má zcela opačný efekt, nedostatek různých rušivých prvků hluku odstraňuje napětí z těla a z mozku. Vědci sledovali změny krevního tlaku a došli k závěru, že dvě minuty ticha jsou pro relax efektivnější než poslech jakékoliv uklidňující hudby.

Napomáhá psychické stabilitě a řešení problémů

Hluk nám může stát v cestě při řešení problémů v práci i ve studiu, může být důvodem snížené motivace či pozornosti. Některé studie prokázaly, že děti, které žijí nebo chodí do škol blízko rušných ulic mají horší známky v jazycích a ve čtení než ty, které žijí v klidnějších oblastech.

Být v tichu nakonec není až tak špatné, jak by se mohlo zdát. Někdy to zkus a možná budeš klidnější, méně vystresovaný, což automaticky vede k lepší náladě.

 

Zdroj: Vedelisteze.sk , zdroj titulní fotografie: askmen.com

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]