Ti nejchytřejší lidé neodpovídají na otázky rychle. Postupují podle těchto kroků

Henrieta Balázsová / 26. dubna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: startupfrank.wordpress.com

Mnoho lidí si stále myslí, že čím rychleji odpovídají na položené otázky, tím moudřeji působí. Ale copak se ti nikdy nestalo, že jsi řekl něco, čeho jsi později litoval? Nikdy sis neuvědomil, že jsi chtěl říct vlastně něco úplně jiného? Ano, za tyto chyby může naše ukvapenost. Ty nejlepší odpovědi totiž obvykle nepřicházejí okamžitě a předcházejí jim tyto kroky.

Dopřej si pauzu

Než na danou otázku odpovíš, dopřej si pauzu na rozmyšlenou. Někteří lidé totiž nenechají toho, kdo se jich na něco ptá, otázku ani dokončit, a už na ni odpovídají – ve snaze vyznít co nejchytřeji.

Pokud rozumnou a uspokojivou odpověď nenacházíš ihned a nechceš druhého nechat čekat, řekni například: „Nech mě, prosím, chvíli přemýšlet“ nebo „Potřebuji chvíli na rozmyšlenou“. Je lepší požádat o chvíli strpení a říct odpověď, která stojí zato, než podlehnout tlaku a říct nonsens, kterého budeš litovat.

Odpovědi se dokážeš i šikovně vyhnout

Určitě jsi už zažil situaci, kdy ti někdo položil nějakou nemístnou otázku, na kterou jsi odpovědět nechtěl. Pokud během pauzy, kterou si po položení otázky dopřeješ zjistíš, že otázka ti je nepříjemná, můžeš udělat následující:

Pokud dostaneš nepříjemnou otázku, neodpovídej na ni. Změň si ji na otázku, která by pro tebe byla akceptovatelná a odpověz na ni.

Pro lepší pochopení se to dá vysvětlit například na situaci, která může nastat při pracovním pohovoru, kdy dostaneš otázku, proč jsi opustil svou předešlou práci. Pokud byly tvé důvody příliš osobní, můžeš odpovědět následovně: „Ve své předešlé práci jsem se toho naučil hodně. Rovněž jsem měl možnost rozvíjet několik svých dovedností, jako například …, a chtěl bych se na ně zaměřit ještě víc.“

Otázku sice nezodpovíš, ale druhá strana dostane racionální odpověď, kterou se při dobré formulaci dokážeš zároveň prodat.

Zdroj: pexels.com 

Méně je někdy více

Nestresuj se příliš pocitem, že tvá odpověď musí být vždy dokonalá. Tak, jako neexistují dokonalé otázky, neexistují ani dokonalé odpovědi.

Rovněž neplatí, že čím více mluvíš, tím inteligentněji vypadáš. Ve většině případů je pravdou spíše opak. Nesnaž proto lidi ohromit počtem slov, ale obsahem svých odpovědí.

Základem úspěchu je však výše zmiňovaná pauza. Čím více si budeš pravidlo pauza-odpověď cvičit, tím přirozenější se pro tebe stane a opravdu ti nebude dělat žádné problémy.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]