Tetování, které odhalí tvůj zdravotní stav

Timotej Vančo / 16. června 2017 / Zajímavosti

zdroj: commons.wikimedia.org

Inovace nepřicházejí pouze v oblasti techniky, ale také na biologické úrovni.

Pokud má člověk diabetes typu 1 nebo 2, vyžaduje to jeho stálou informovanost o hladině cukru v krvi. Obvykle se to testuje přes kapku krve, která se klade na testovací proužek. Dá se to však i jiným způsobem. Někteří pacienti mají implantované zařízení přímo pod svou kůží. To jim nepřetržitě měří hladinu cukru v krvi a informace posílá do externího zařízení.

Tým vědců z Harvardu a MIT nedávno přišel se zajímavou alternativou. Pomocí specializovaného inkoustu dokáží vytvořit biosenzorické tetování, které mění barvu v závislosti na hladině cukru v krvi.

 

Inkoust je známý pod názvem DermalAbyss. V současnosti je ve stádiu výzkumu, a tudíž není k dispozici široké veřejnosti. Je schopen sledovat hladinu pH, jakož i koncentrace sodíku a glukózy v krvi. Pokud je v krvi příliš mnoho glukózy, inkoust získá hnědou barvu. Pokud je v krvi příliš mnoho sodíku, zezelená (minimálně pod UV zářením). A pokud se změní pH krve, zrůžoví.

Inkoust DermalAbyss představuje nový přístup k“  bio-rozhraní „, ve kterém je obsah těla vykreslován na interaktivní displej,“ vysvětluje tým v propagačním videu.

Dynamický inkoust není přímo připojen ke tvému ​​krevnímu oběhu. Ve skutečnosti monitoruje intersticiální tekutinu, látku, která obklopuje tkáňové buňky. Voda, ionty a malé rozpuštěné látky – včetně solí, cukrů, tuků, aminokyselin a hormonů – neustále procházejí touto tekutinou skrz stěny tvých kapilár.

Foto: cbsnews.com

V současnosti se výzkum testuje na prasečí kůži, která je velmi podobná té naší. Zatím to funguje výborně. Na to, abychom zjistili, zda to bude pro pacienty funkční. je třeba provést testy na lidech. Musí se zjistit, zda existují nějaké alergické reakce, které by lidé mohli mít na inkoust. Ale také to, jaká je životnost této technologie.

Přesto je správné říci, že jde o nové a elegantní řešení problému, na který se již nějaký čas zapomnělo. Stále je to relativně invazivní, ale to jen na začátku, pak se to stane součástí biologie těla.

Foto: commons.wikimedia.org

Vědci také poukazují na to, že tetování může mít jakoukoliv formu nebo tvar, který se člověku líbí. Znamená to, že každý snímač hodnoty cukrů v těle bude jedinečný, tak jako běžné tetování.

Zdroj článku: iflscience.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]