0

sdílení

Tesla zásobuje celý ostrov jen čistou energií

Linda Cebrová / 24. listopadu 2016 / Business

Elon Musk opět ukazuje, jak se to má dělat.

 

Tesla tento týden investovala 2,6 miliardy dolarů, aby se stala plnohodnotným vlastníkem SolarCity. Na oslavu tohoto důležitého kroku ohlásila další velmi významný projekt týkající se solární energie. Má v plánu elektroinstalaci svých baterií a panelů po celém ostrově Ta‘ū v americké souostroví Samoa. V minulosti se obyvatelé tohoto ostrova museli spoléhat pouze na dieselové generátory. V uplynulém roce se však Tesla postarala o instalaci takzvaných microgridů sestávajících ze solárních panelů a baterií, které budou dodávat téměř 100% energie potřebné pro chod celého ostrova.

abc

Tímto projektem chtěl Elon Musk naznačit, jak velký význam má získání SolarCity a co všechno to může přinést. Microgrid na vulkanickém ostrově se momentálně skládá z 5 328 solárních panelů z dílny SolarCity a Tesly plus se zde nacházejí „PowePacks“, které slouží ke skladování vyprodukované energie.
Koupě SolarCity se však stále dá považovat za docela riskantní tah, protože se s tímto nákupem v hodnotě několika miliard dolarů společnost dostala do nepříliš příjemného dluhu.
Elon Musk však považuje tento krok za nezbytný, pokud chce naplnit svůj „Master plan“, týkající se začlenění čisté výroby energie a jejího skladování. Právě projekt Ta‘ū ukazuje, že plán funguje.

S přínosem čisté energie na ostrov se ušetří finance, které by byly jinak vloženy do nákupu více než 109 500 litrů nafty do generátoru, jakož i náklady na její dopravu. Na ostrově se přitom nacházejí až tři takové generátory v případě výpadku. „Neustále se zvyšující náklady na pohonné hmoty a jejich dopravu představovaly enormní finanční dopad na tak malý ostrov, muselo se to změnit,“ napsal ve svém blogu Musk.

abs

Microgrid umožní ostrovu zůstat plně „pod proudem“ až 3 dny a to i v případě, že by nebylo k dispozici žádné sluneční světlo. Jeho celková kapacita je přitom schopna se plně dobít za sedm hodin. Na ostrově se využívání sluneční energie bude týkat všech. Na čistou energii budou fungovat místní podniky, spolu se základními službami, jako jsou nemocnice, policie nebo požární stanice.

Tento projekt může snížit uhlíkovou stopu. Život na ostrově se setká s globálním oteplováním hned tak říkajíc z první ruky. Neustálá eroze pláží a další viditelné změny jsou zde očividné. Je to vážný problém. Tento projekt by měl být příkladem pro všechny ostatní, jak by se to mělo dělat.“ – Řekl místní obyvatel Keith Ahsoon v Tesla blogu.

zdroj: theverge.com zdroj obrázků a titulní fotografie: newatlas.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]