0

sdílení

Tento španělský pár si do skály nechal vytesat ekologický dračí dům

Alexandra Dulaková / 13. února 2017 / Zajímavosti

zdroj: GilBaltomore Architects

Při komplikované výstavbě inspirované legendárním Gaudím měli autoři projektu na srdci nejen stav přírodních zdrojů, ale i místní ekonomiku. Jejich architektonické dílo v sobě spojuje fantazijní originalitu s minimalismem charakteristickým pro mladou generaci.

 

Obklopen klasickými přímořskými domy španělského pobřeží působí tento netradiční projekt z dílny GilBalrtolomé Architecture vskutku výrazně. Namísto běžných různobarevných vypalovaných střech a slunečních fasád se zde objevuje jen vlnitá struktura asymetrické střechy, jejíž krytiny zdobené zinkovým povlakem záměrně připomínají dračí šupiny a jsou laděny do chladné sivo- stříbrné barvy. S okolím to vytváří zajímavý kontrast a působí možná trochu excentricky. No zbytek – ze kterého zvenku není vidět mnoho – je celý ponořen do bílé barvy a vládne v něm, narozdíl od střechy, symetrický minimalismus. Skleněné, téměř neviditelné balkónové zábradlí, velká okna a na spodní terase – dostatečně velké pro družný kolektiv – blankytný bazén. A jako třešnička na dortu -  přímý výhled na Středozemní moře . To se nachází hned na spodu srázu, do kterého je dům vytesán.

JG52513 zdroj foto: GilBaltomore Architects

A nyní k promyšlené výstavbě. Jelikož je dům zasazen ve skále, jeho majitelé mají po celý rok stabilní teplotu dvaceti stupňů a nemusí utrácet energie na klimatizaci ani topení. Aby tento projekt uprostřed španělské  Salob­reñy, který nazvali Casa del Ancantilado (Dům útesu), odolal váze 42 stupňového srázu, je markantní střecha pod zinkovým povrchem tvořena z dvojité vrstvy betonu, kterou nesou podpůrné zdi obehnané kolem domu. Jeho interiér je téměř výlučně tvořen otevřeným prostorem s minimem příček a stěn.

GilBartolome-Casa-acantilado4 zdroj foto: GilBaltomore Architects
GilBartolome-Casa-acantilado5 zdroj foto: GilBaltomore Architects

Pracovní síla, stejně tak i materiály, pocházejí výlučně z blízkého okolí, čímž se majitelé a inženýr zodpovědný za projekt  (Manuel Rojas) snažili podpořit místní ekonomiku stále poznačenou finanční krizí. Nábytek byl dělán na míru například ze skelné vaty a polyesterové pryskyřice. Střešní krytina byla dělaná a na stavbu položená ručně, což vyžadovalo těžkou práci místních. Ta se ale očividně vyplatila. Její plody si kromě majitelů může užívat i sedmdesát hostů, kteří se do domu a na jeho terasu vejdou. Prý o ně není nouze, což snad nikoho nepřekvapuje. Když už ne kvůli hostitelům, alespoň kvůli stavbě inspirované Antonim Gaudím a jeho animalistickým výtvorům by se vyplatilo na nějaký ten večírek zavítat.

GilBartolome-Casa-acantilado3 zdroj foto: GilBaltomore Architects
Zdroj: Inhabitat , zdroj titulní fotografií: GilBaltomore Architects
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]