0

sdílení

Tento inovativní eko automat ti zaplatí za recyklaci plastových lahví

Marianna Mikešová / 16. listopadu 2016 / Zajímavosti

Představ si automat na separování PET lahví, který ti za recyklaci zaplatí prostřednictvím smartphonu. Nebo si představ mobilní aplikaci, kterou si z pohodlí domova objednáš odvoz recyklovatelného odpadu. Ne, není to sen. Jedné čínské společnosti v Pekingu se podařilo nastolit „smart éru“ recyklace.

 

Čínské samosprávy se obvykle velmi neangažují v recyklaci a prakticky zde neexistuje regulovaný systém separování odpadu. Ignorace problému v podobě hromadění plastů se však může podílet na obrovském znečišťování vody a půdy. Obyvatelé Pekingu přitom podle statistik spotřebují 150 000 až 200 000 tun plastových lahví ročně.

Tři studenti proto přišli s nápadem vytvořit systém, který by lidi k recyklaci motivoval. A co může být lepší motivace, než finanční odměna? Navíc jsou mnohé systémy třídění odpadu zastaralé a nereagují na současnou dobu smartphonů. Klasické automaty na vracení PET lahví proto vybavili softwarem, který ti za vhození každé lahve pošle na účet 1,6 dolarů (40 Kč). Za realizací tohoto projektu stojí firma Incoma Resources Recovery Recycling Co. Ltd, která jde skvělým příkladem nečinným samosprávám a společnostem, které na životní prostředí kašlou.

OLYMPUS DIGITAL CAMERAFoto: tunza.eco-generation.org

Zpočátku prý byly s přístrojem problémy, které bylo třeba doladit. Dnes už je automat v páté vývojové verzi. Přístroje na sběr lahví jsou navíc schopny ukládat různé informace, na základě kterých vzniknou statistiky, kde je nejlepší automaty umístit. V budoucnu bude možné prostřednictvím těchto údajů vyhodnotit vývoj chování obyvatel a úspěšnosti recyklace. Společnost zatím v pěti čínských městech rozmístila více než 5 000 automatů. Nacházejí se na nejfrekventovanějších místech jako jsou letiště, nádraží či školy.

Vše, co obyvatelé těchto čínských měst k recyklaci potřebují, je stáhnout si mobilní appku do svého smartphonu. Ta jim ukáže, jak které typy lahví správně separovat a kde se nacházejí sběrná místa. Firma se zatím zaměřuje jen na sběr plastů, ale v plánu má další rozvoj a rozšíření i na jiné recyklovatelné materiály, kterými jsou papír, sklo či kov.

f-chinalipservice-a-20150128-870x550Foto: japantimes.co.jp

Motivace lidí formou malé odměny za snahu je skvělým způsobem, jak posunout řešení ekologických problémů o level výše. Co myslíš, fungovalo by něco podobného i u nás? My si myslíme, že toto je cesta, kterou je třeba se vydat.

Zdroj článku:  plasticnews.com , zdroj titulní fotografie: plasticnews.com/carbonliterecycling.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]