0

sdílení

Tento doplněk smartphonu dokáže odhalit rakovinu na 99%

Dárius Polák / 8. listopadu 2016 / Zajímavosti

Vědci vyvinuli přenosný smartphone spektrometr, který umožní lékařům odhalit tuto smrtelnou chorobu.

 

Tým z Washingtonské státní univerzity vyvinul zařízení, které dokáže pomocí analýzy chemikálii ve vzorcích odhalit biomarker interleukin 6 (IL-6), který je propojen s rakovinou plic, prostaty, jater, prsu a kůže. Přestože nejde o první smartphone spektrometr svého druhu, jeho schopnost vyhodnotit 8 vzorků najednou znamená velkou hodnotu pro lékaře pracující v terénu bez úplného nemocničního vybavení. Spektrometr bude užitečný především v klinikách a nemocnicích, které mají velké množství vzorků, avšak chybí jim laboratoř, nebo pro lékaře, kteří jsou v terénu. Pomocí přenosného a efektivního zařízení budou lékaři moci nosit s sebou celou laboratoř, a to kamkoli.

1foto: sciencealert.com
Jak můžeš vidět na obrázku, vzorky jsou umístěny do mřížky osvětlené zespodu. Mřížka je následně rapidně naskenovaná s použitím kamery smartphonu. Spektrometr byl otestován na iPhone 5, kompatibilita se však plánuje rozšířit na každý smartphone. Systém dokáže sdílet získané údaje na dálku s kýmkoliv a díky integrovanému akumulátoru ani nevyužívá příliš mnoho baterie.

Spektrometr funguje na základě měření vlastností světla v elektromagnetickém spektru. Tím, že nahrává jak světlo svítí nebo se od něčeho odráží, dokáží vědci identifikovat škodlivé útvary uvnitř lidských buněk. V tomto případě využívá spektrometr techniku ​​s názvem ELISA, kde se pomocí změn v protilátkách a buněčných barev identifikuje jakýkoliv biomarker nemoci, která může být přítomna.

2foto: extremetech.com

Dosud bylo zařízení odzkoušeno na standardních vzorcích buněk, vědci však tvrdí, že dosáhlo stejné úrovně přesnosti jako má mnohem dražší vybavení sofistikovanějších laboratoří. Dalším krokem bude vyzkoušení klinických studií s lidskými pacienty. Kromě toho, že nabízí přesné výsledky, má i dostupnou cenu, která byla nastavena na úroveň okolo 150 dolarů (3 645 Kč).

Tým z Washingtonské univerzity tvrdí, že jeho největší konkurenční výhodu představuje schopnost skenovat několik vzorků najednou, díky čemuž se může patologie v terénu dramaticky urychlit. O tom, kdy bude spektrometr dostupný pro vědce, ještě nevíme. Pokud se však týmu podaří zaznamenat úspěch v dalším testování, bude to znamenat velkou pomoc pro lidi, kteří ji potřebují nejvíce.

3foto: sciencealert.com
zdroj: sciencealert.com , zdroj titulní fotografie: onemorething.nl/Articles Web
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]