0

sdílení

Tento domek za 10 000 dolarů se dá postavit za méně než den

Simona Hanzelová / 11. prosince 2016 / Zajímavosti

Menší než klasický dům, ale větší než byt. Číňané přišli s cenově dostupným domkem, který sestavíš za méně než 24 hodin.

 

O levném čínském zboží jsme zvyklí vtipkovat, ale když ti řeknu, že se jedné čínské společnosti podařilo vyrobit celý dům za cenu jen 10 000 dolarů, asi se smát přestaneš. Čínská People´s Architecture Office nedávno postavila jeden z těchto panelových domů pro svého prvního zákazníka. Takzvaný Plugin House se skládá z řady montovaných panelů, které dokáže smontovat malý tým s použitím imbusového klíče pouze za pár hodin.

dom2foto: inhabitat.com

Montáž tohoto domu za 10 000 dolarů je tak jednoduchá, že ho dokáže za méně než 24 hodin postavit i tým méně kvalifikovaných lidí. Plugin House je však ve srovnání s ostatními montovanými domy unikátní nejen cenou.

Majitelkou tohoto domu je mladá žena, která chtěla žít na dvoře svého rodného domu. Protože existující struktura původního domu byla již v havarijním stavu, prostě jen zbourali větší část staré budovy a jako přístavbu k ní namontovali panelový dům. Tím společnost prokázala, že tyto levné panely mají opravdu široké využití.

Plugin House čerpá inspiraci z Plugin Tower – dalšího domu složeného z předmontovaných modulů s izolací, interiérovými a exteriérovými úpravami a veškerou potřebnou elektroinstalací. Moduly Plugin Tower používají stejný integrovaný uzamykací systém jako Plugin House, čili jsou utaženy imbusovým klíčem, ne příliš odlišným od těch, které používá Ikea.

 

dom4foto: inhabitat.com

Není žádným překvapením, že dům je malý – měří asi jen 28 metrů čtverečních, ale i to je hodně v porovnání se stísněnými bytovými jednotkami v některé z výškových budov v Pekingu, které jsou však 30 krát dražší než Plugin House. Dvoupatrová obytná plocha, prostorná kuchyň a prosklená okna propouštějící denní světlo z něj dělají skromný, ale praktický dům. Střešní terasa navíc přidává další využitelný prostor a nabízí výhled na celé město.

dom6foto: inhabitat.com
zdroj článku a titulní fotografie:  inhabitat.com

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]