Tento čip stojí jen jeden cent a dokáže diagnostikovat rakovinu i HIV

Rudolf Nečas / 7. dubna 2017 / Tech a inovace

zdroj: Zahra Koochak

Diagnostika chorob bude díky němu dostupnější i pro rozvojové země.

Tým výzkumníků ze Stanfordu vyvinul alternativní diagnostickou metodu, která by mohla být řešením nedostupnosti diagnostických nástrojů v rozvojových zemích. Jejich výzkum, publikovaný v Proceedings of the National Academy of Sciences, ukazuje malý, znovu použitelný mikročip, schopný diagnostikovat několik nemocí. Nástroj s názvem FINP je neuvěřitelně levný, stojí 0,01 dolaru a jeho výroba trvá jen 20 minut.

foto: pixabay.com

Čip FINP obsahuje tři vrstvy. Znovu použitelná vrchní vrstva může být na zařízení vytištěna pomocí klasické inkoustové tiskárny. Spodní vrstva je jednorázová komora, která drží biologické tekutiny a tenká přepážka ji odděluje od elektroniky nad ní.

Diagnostické čipy jsou vyráběny jednoduchým procesem, skládajícím se ze dvou kroků. Nejprve uživatel navrhne konfiguraci elektronického obvodu, která je nutná pro danou diagnózu. V podstatě navrhne obvod, který oddělí molekuly s danými vlastnostmi, například s konkrétním tvarem, velikostí nebo hustotou. Jakmile je návrh hotový, je třeba ho vytisknout na levnou plastovou fólii a umístit nad jednorázovou komoru. Je možné, že v budoucnu budou návrhy vrchních vrstev dostupné ke stažení, podobně jako dnes návrhy objektů, které si můžeš vytisknout na 3D tiskárně.

foto: Zahra Koochak

Během výzkumu vědci prováděli testy, aby zjistili, zda čip dokáže ze vzorku tekutin vytáhnout rakovinné buňky. A dokázal to. Také porovnali účinnost FINP čipu oproti cytometrii za 100 000 dolarů, a oba nástroje přesně změřili počet buněk.

Pozoruhodné výsledky testů přinášejí otázku: Jak můžeme tento čip dostat do celého světa k lidem, kteří ho potřebují? Tým ze Stanfordu na tomto problému právě pracuje, ale poznamenává, že ještě potrvá, než zajistí, aby zařízení splňovalo všechny standardy potřebné pro komercializaci. „Každá platforma pro diagnostiku nebo jiné biomedicínské aplikace musí před komercializací projít přes více testování, validaci a optimalizaci a my budeme tyto postupy striktně dodržovat,“ řekl autor studie, dr Rahim Esfandyarpour pro Singularity Hub.

V případě, že tohoto bohu brzy dosáhnou, budou mít v rukou zařízení, které by mohlo nesmírně snížit náklady pro diagnostické zařízení, a zároveň zabrání šíření nákazy po celém světě. Doufejme, že bude brzy dostupné po celém světě.

zdroj: futurism.com

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]