Těchto 6 skvělých věcí se stane, pokud si budeš každý večer před spaním číst

Henrieta Balázsová / 14. května 2017 / Zajímavosti

zdroj: favim.com/pexels.com

Údaje z Ameriky hovoří o tom, že v minulém roce do rukou nevzalo ani jedinou knihu až 25 % dospělých gramotných Američanů. Ke které skupině lidí patříš ty? Pokud jsi vášnivý čtenář, který si svůj život bez knih ani neumí představit, určitě tě zaujme, co všechno se s tebou stane, pokud věnuješ každý den chvíli před spaním právě četbě.

# 1: Budeš spát mnohem lépe

Přechod do fiktivního světa ti usnadní zbavit se napětí z celého dne a pomůže ti zrelaxovat se již během několika minut. Čtení v posteli je tak jedním z nejlepších způsobů, jak dosáhnout opravdu klidného spánku. Určitě si přece ještě pamatuješ, že jako dítěti se ti nejlépe usínalo po přečtení pohádky. Škoda, že mnozí dospělí tento návyk časem ztrácejí.

# 2: Zredukuješ svou hladinu stresu

Studie provedená na univerzitě v Surrey (Velká Británie) jasně prokázala, že hladina stresu se čtením výrazně snižuje, a to především tehdy, pokud se mu věnuješ před spaním. Výsledky výzkumu ukázaly, že u lidí, kteří si četli před spaním, klesla hladina stresu až o neuvěřitelných 68 %.

# 3: Budeš více kreativní

Mnozí lidé si myslí, že úspěšní podnikatelé čtou před spaním výhradně odborné knihy či autobiografie. Není to však pravda. Ti nejúspěšnější lidé čtou skutečně všechno. Právě to jim dává obrovský rozhled a dokáží se na svět a na lidi vždy podívat jinýma očima. Číst mnoho žánrů a v každém si najít něco „svého“ je jako dívat se na svět přes brýle, na kterých si barvy sklíček můžeš měnit podle své nálady.

Zdroj: pexels.com

# 4: Budeš schopen více se soustředit

Všechno to hraní si s mobilem a bezcílné surfování na internetu tvou koncentraci úplně zabíjí. Naše schopnost soustředit se je stále menší a menší. Čtení tě však nutí zpracovávat všechny přijímané informace bez jakýchkoliv pomůcek, jakými jsou například smartphone či notebook. Trénuješ si tak svůj mozek a ten se opět učí, jaké to je na něco se soustředit opravdu na 100 %.

# 5: Staneš se více empatický

Čtení beletrie je skvělým způsobem, jak objevit a pochopit pocity jiných lidí. Budeš schopen více se vcítit do toho, co právě prožívají a také pro tebe bude snazší představit si, jaké by to asi bylo „obout si jejich boty“. To, že čtení beletrie skutečně zvyšuje schopnost empatie, bylo prokázáno už i několika studiemi.

# 6: Díky četbě si vytvoříš oázu pohody a klidu

Jaký je nejlepší způsob, jak po náročném dni zcela vypnout a odpočinout si? Nejdříve si musíš vytvořit klidný prostor, kde se budeš moci zcela uvolnit. Zcela eliminovat bys měl i světlo vyzařované z obrazovky počítače či televize. Pokud si z četby před spaním uděláš rituál, který tě vždy uklidní a připraví na spánek, budeš se k němu s radostí automaticky vracet každý den.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]