0

sdílení

Těchto 15 knih ti rozšíří obzory

Martina Ditrichová / 28. října 2016 / Tools a Produktivita

Seznam „velkých“ knih, které seženeš za babku v každém antikvariátu a otevřou ti mysl.

 

Každá z knih v tomto seznamu je jedinečná. Některé jsou kruté a mají tě připravit na svět tam venku, jiné ti pomohou lépe nahlédnout do tvého vnitřního světa. Ani po dlouhém čase nezapadly tyto knihy prachem. Čtenáři je vytáhnou z poličky a vždy v nich najdou něco nového. Zkus to i ty.

Anthony Burgess – Mechanický pomeranč

l98630zdroj: martinus.sk
Jedna z nejpopulárnějších novel světové literatury. Příběh se točí kolem hlavní postavy Alexe, jehož „třeba napravit“. Je to satira na společnost jako celek, i každého jednotlivce zvlášť. Naskýtá mnoho zajímavých otázek, jako například, jestli můžeš napravit někoho tím, že mu vezmeš svobodnou vůli? Nejvýraznějším rysem novely je nedostatek jakékoliv morálky. Připrav se, místy je velmi krutá. Stanley Kubrick natočil i výjimečné filmové zpracování, kniha je však kniha.

Sun-c’– Umění války

0103_01zdroj: http://archiv.alian.info/

Je to jedna z nejstarších knih o válečné strategii. Znalosti z ní využiješ ve všech sférách života. Naučí tě jak argumentovat, taktizovat a dosáhnout toho, co chceš. Perfektní čtení pro manažery.

Harper Lee – Jako zabít ptáčka

l198191zdroj: martinus.sk

Tento příběh je napsán z pohledu dítěte, které mluví o spravedlnosti a boji proti předsudkům. Zahrnuje také témata jako rasovou nesnášenlivost, problémy s výchovou a skutečné vzdělání. Je radost knihu číst a ještě dlouho ti bude rezonovat v hlavě a postupem času se ti budou vynořovat další a další odpovědi.

Charles Dickens – David Copperfield

9780451522924-us-300zdroj: abebooks.com

Příběh, který vzdělává čtenáře v jakémkoliv věku. Učí disciplíně, emocím, morálce a dosahování zamýšlených cílů.

Niccoló Machiavelli – Vladař

l37479zdroj: martinus.sk

Zde najdeš impozantní popis různých forem vlády a to, čeho všeho je schopna. Nejen politický, ale i obecný pohled na boj o moc a způsob, jakým jsou lidé schopni manipulovat ostatními, aby dosáhli vlastních zájmů. Dílo předkládá charakteristiku ideálního panovníka, jeho vlastnosti a způsoby vládnutí. Vladař je návod a zároveň prosba o sjednocení Itálie založený na Machiavelliho znalostech. Dnes v něm však můžeme najít i to, jak se má chovat člověk, aby měl úspěch.

F. Scott Fitzgerald – Velký Gatsby

116989zdroj: www.levneknihy.cz

Kniha byla zařazena do seznamu mistrovských děl neuznaných svého času. Je to příběh o proměnlivosti osudu a o pokušení, které vzniká na cestě za dosažením amerického snu. A o tom, že touha něco získat, je mnohem sladší, než to mít.

Henry David Thoreau – Walden

waldenzdroj: jamierubin.net

Inspirativní, geniálně napsané a vtipné dílo. Thoreau žil 2 roky, 2 měsíce a 2 dny v lese u Walden Pond v Massachusetts, aby napsal tuto knihu. Je o svobodě mimo nátlak společnosti a stereotypů.

Platón – Ústava

0191zdroj: www.baset.cz

Nadčasové dílo napsané velkým myslitelem. Přináší základní znalosti o politické teorii, o tom, jak žít a jak by se ti nahoře měli chovat ke svým poddaným – poslouchat je.

Jack Kerouac – Dharmoví tuláci

gal-32879-origzdroj: antikvariat-levneknihy.cz

Po návratu z války veteráni nenašli v USA v polovině 40. let žádnou pravdu, ani důstojnost, a tak začali putovat. Za jazzového doprovodu v zakouřených klubech a pískotu větru přicházejí na smysl vesmíru a života. Objevitelé a milovníci vesmíru, tento román si zamiluješ.

Michael Bulgakov – Mistr a Markétka

largezdroj: www.bux.cz

Bulgakovo mistrovské dílo vyšlo až po jeho smrti. Je to bohatý román o konfliktu dobra a zla, který bere čtenáře do světa vášně a do podstaty lidské povahy.

Franz Kafka – Proměna

l41174zdroj: martinus.sk

Kafka je složitý a ponurý spisovatel. Pro čerstvě dospělého člověka je těžké ho číst, ale za pokus to stojí. Proměna je dílo o lidské osamělosti. Je plné modernistických žertů a zároveň hlubokých myšlenek. Je o životě, iluzorní povaze lásky, ošklivosti a samotě, která je uvnitř každého člověka.

Antoine de Saint-Exupéry – Malý princ

l114970zdroj: martinus.sk

Když vyrosteme, máme pocit, že jsme ztratili něco cenného a významného. Abychom to našli a uchovali, měli bychom dokola číst knihy jako je tato. V dětství si to pravděpodobně četl. Zkus znovu a uvidíš, že tam najdeš mnohem víc. Je třeba žít trochu tak, jako bychom byli z jiné planety. :)

JRR Tolkien – Pán prstenů

big_pan-prstenu-spolecenstvo-prstenu-7bu-2zdroj: www.databazeknih.cz

Tato kniha je jak pro děti, tak pro dospělé. Už po pár stránkách tě kniha dostane. Je skvělá na rozvíjení představivosti a na chvíli si při ní odpočineš od reality. Bude ti záležet pouze na tom, aby se Frodo zbavil prstenu.

Fjodor Dostojevskij – Zločin a trest

zlocin-a-trest_bzdroj: literama.sk

Nesporně mistrovský kousek ruského autora má čestné místo na vrcholu světové literatury. Žádný spisovatel nepopsal stav lidské duše do takové hloubky jako Dostojevskij.

Jerome D. Salinger – Kdo chytá v žitě

img_276316_origzdroj: knihy.abz.cz

Hlavním tématem knihy je strach v dospívání a odcizení. Vzpoura, perfekcionismus, osamělost a strach z nepochopení – všichni to máme za sebou, a proto je tato kniha blízká srdci milionům čtenářů na celém světě.

A toto je jen zlomek knih, které bysměl mít před dovršením 30 za sebou. Knihy nám otevírají dveře do zákoutí, o kterých jsme možná ani netušili. Tyto ti zaručeně rozšíří obzory. Pokud máš nějaké další tipy, budeme rádi, pokud se podělíš v komentovat.

zdroj: brideside.me  zdroj titulní fotky: favim.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]