0

sdílení

Těchto 10 tipů zaručeně nakopne tvou kreativitu

Henrieta Balázsová / 11. října 2016 / Tools a Produktivita

Určitě znáš ten pocit, kdy bys dal cokoliv za ten správný nápad, ale on nepřichází. Zkus tomu pomoci a vyzkoušej těchto 10 tipů, které opět pootevřou dveře proudu tvých tvůrčích myšlenek.

 

Vytvoř si svůj kreativní prostor

Pokud to nemůže být celá místnost, vytvoř si v rámci nějaké alespoň svůj kreativní koutek. Zařiď si ho vybavením, které se ti opravdu líbí a dej do něj věci, které ti budou připomínat tvé záliby a nejkrásnější vzpomínky. Podle doktora Marka Banschicka se při opakovaném tvoření v jednom prostoru proces kreativity automaticky spustí hned, jak do tohoto prostoru vstoupíš.

Zaposlouchej se do hudby

Hudba stimuluje ty části mozku, které jsou zodpovědné za motoriku, emoce a kreativitu. Výběr je samozřejmě na tobě, mnohé studie se však shodují v tom, že kreativitu dokáže řádně „vyburcovat“ především klasická hudba.

Zahleď se na něco modré nebo zelené barvy

Výzkumy potvrdily, že pohled na modrou a zelenou barvu zvyšuje schopnost myslet kreativně. Je to způsobeno tím, co tyto barvy v lidské mysli evokují – modrá barva nám připomíná nespoutanost oceánu a nekonečnou oblohu, zelená zase představuje barvu přírody a s ní spojený neustálý růst.

Lehni si

Vědcům, kteří přišli na tento tip, bychom opravdu měli vzdát hold. Skutečně se dokázalo, že ležící lidé řešili náročné úkoly snadněji a rychleji, než lidé, kteří seděli. Na poradě to fungovat asi nebude, ale zkusit to v pohodlí domova určitě stojí za to.

 

654140528-couch-table-awaken-hipster-hot-beverage
Zdroj: footage.framepool.com

Rozebírej něco na kusy

Samozřejmě, ne doslovně (snad ses sem stihl dostat). Je totiž prokázáno, že rozebrání nějakého předmětu na jednotlivé části v tvé mysli dokáže představivost řádně nakopnout. Na čím více detailů si dokážeš vzpomenout, tím bude výsledek efektivnější.

Rozhýbej své oči

Podobně jako experiment s ležením, i tento zkoušej raději v soukromí. Jde v něm o to, že pokud budeš nějaký čas pomalu pohybovat svými očima zleva doprava a shora dolů (klidně můžeš oběma stejným směrem :)), levá a pravá hemisféra tvého mozku vstoupí do intenzivnější interakce. To pozitivně ovlivní tvou schopnost přemýšlet kreativně.

sore-eyes-rub-375523
Zdroj: express.co.uk

Použij své ruce

Navař si, něco oprav, vytvoř nějaký DIY výrobek – jednoduše zaměstnej své ruce. Při vytváření nějakého díla rukama totiž zapojuješ několik smyslů najednou, což má na příliv tvůrčích myšlenek velmi pozitivní vliv. I toto je jeden z důvodů, pro který se doporučuje používat nestárnoucí dvojici: tužku a papír všem kreativcům. Při jejich používání se zapojí mnohem více vjemů, než je tomu u notebooku.

Prožij něco nového

Stereotyp může tvou kreativitu vážně ohrozit. Dopřej si proto nějaký nový zážitek – ať to už bude návštěva nového místa, jídlo, které jsi chtěl už dávno ochutnat nebo nezapomenutelný adrenalinový zážitek.

Zahraj si nějakou hru

Časově přiměřená přestávka vymezena na video hru tě nabije novou energií a dobrou náladou.Vědci sice preferují Wii Tennis před Mortal Combat, ale konečný výběr je na tobě.

 

gaming-console
Zdroj: lifehack.org

Představuj si velmi vzdálenou budoucnost

Výzkumy psychologů poukázaly na zajímavý fakt. Bylo prokázáno, že představování si vzdálené budoucnosti dokáže představivost nastartovat na plné obrátky. Pro mnoho lidí je totiž náročné představit si sama sebe za rok, například na dovolené na Bali. Ale v roce 2028 by to už šlo, ne? Neboj se popustit uzdu své fantazii, výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Zdroj: greatist.com , zdroj titulní fotografie: pinterest.com

 

 

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]