0

sdílení

Technologie z minulosti – zdroj nekonečné energie. Pomůže přežít lidstvu miliony let?

Richard Vitkovský / 13. března 2017 / Tech a inovace

zdroj: pixabay.com

Lidská populace roste každým rokem. V roce 2040 bude na planetě odhadem 9 miliard lidí. Naše Země však nemá nevyčerpatelné zdroje, z nichž lze vyrábět energii donekonečna. A to je ten problém. Pomoci nám však může zapomenutá technologie z minulosti.

 

Moderní člověk 21. století je zvyklý na určitý standard. Teplá voda, auto, moderní formy topení, počítač nejlépe připojený k internetu 24 hodin denně. Celou tuto parádu a luxus nám nabízí naše modrá planeta díky zdrojům, které jsme se naučili využívat. Většina lidí se však nezamýšlí nad tím, že i Země má své limity a přijde čas, kdy budeme muset objevit jiné formy energie, pokud budeme chtít přežít. Fosilní paliva přispívají k oteplování planety, což může být v dlouhodobém horizontu problémem. Jedním z řešení může být i zapomenutá vojenská technologie.

technologie
zdroj fotografie: wikimedia.org
Zelené zdroje energie, například slunečnívětrná, jsou úžasné a hlavně neškodné. Samy o sobě však nedokážou vyprodukovat tolik, aby to bylo dostačující pro všechny. Mezi nejčistší zdroje se schopností vyrobit obrovské množství energie patří i navzdory mnohým odpůrcům jaderné elektrárny. Do roku 2040 však klesne množství energie vyprodukované jadernými elektrárnami v USA na deset procent z nynějších dvaceti z důvodu vypínání starých reaktorů.

Vojenská technologie – zdroj nekonečné energie

Zajímavé je, že řešením našeho budoucího energetického deficitu může být něco, co zde již bylo v dobách studené války, ale nevěnovali jsme tomu pozornost. A to reaktor chlazený tekutými solemi na bázi lithia a beryllia. Tento typ reaktoru v kombinaci s palivem v podobě thoria představuje obrovskou naději pro lidstvo. Podle výpočtů vědce Alvina Weinberga je thorium schopno zásobovat lidstvo energií po desítky miliard let v případě, že bychom dokázali vytěžit všechny jeho pozemské zdroje. Poslední reaktor tohoto typu byl vypnut v roce 1969. V současnosti se thorium využívá minimálně. Vzniká dokonce i ve formě jaderného odpadu při produkci uranu.

technologie
zdroj fotografie : wikimedia.org

Thorium má mnoho výhod. K největším patří minimální množství odpadu ve srovnání s nynějšími reaktory díky mnohem efektivnějšímu spalování. Běžné jaderné elektrárny postihují katastrofy. Fukušima a Černobyl jsou toho příkladem. V případě reaktorů chlazených tekutými solemi je problém vyloučen. Reaktor pracuje pod atmosférickým tlakem a k výbuchu vodíku nemůže dojít.

Mnozí podnikatelé a také vlády mnoha zemí se o tuto technologii začínají zajímat. Například Čína vyčlenila 350 milionů dolarů ročně na její vývoj. Cílem je přijít s modernější verzí celého systému.

Zdroj: businessinsider.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]