Technika Pomodoro: jedna z nejvyužívanějších technik pro zvýšení produktivity

Henrieta Balázsová / 14. června 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: pexels.com

Možná jsi o ní už slyšel, možná ji dokonce každý den využíváš, i když jsi dosud nevěděl, že má nějaký oficiální název. Pokud o ní však ještě nevíš, je nejvyšší čas to napravit, protože právě tato technika patří v oblasti zvyšování produktivity k těm nejvyužívanějším.

Vymyslel ji Francesco Cirillo v 80. letech 20. století a obrovské oblibě se těší dodnes. Samozřejmě, tak, jak je to se vším, ani tato technika nemusí sednout úplně každému. Za pokus však nic nedáš a pokud se v ní najdeš, práci ti dokáže nesmírně usnadnit.

Cílem této techniky je jejímu uživateli poskytnout maximální koncentraci, kreativitu a produktivitu. Technika vychází z dnes již všeobecně známého zjištění, kterým je to, že člověk se vydrží plně koncentrovat jen několik minut. Pokud si po uplynutí tohoto období nedopřeješ krátkou přestávku, tvá výkonnost v důsledku mentální únavy klesá.

foto: pexels.com

Tajemství této techniky tedy spočívá v tom, že na každých 25 minut si nastavíš časovač, který tě upozorní na to, že nastal čas na 5 minutovou přestávku. Tvůj pracovní cyklus bude tedy následující: 25 minut práce, 5 minut přestávky. Každý 25 minutový úsek práce se přitom nazývá “ pomodoro „, a po 4 pomodoro úsecích si máš dopřát 15-20 minutovou přestávku (tedy po 100 minutách práce a 15 minutách přestávky).

Zdroj: pexels.com

5 minutové „nucené“ přestávky ti totiž dají nějaký prostor na odreagování se, takže prokrastinaci tak snadno nepodlehneš. 25 minut je také optimální čas, během kterého se dokážeš soustředit naplno, pak už tvá soustředěnost, produktivita a kreativita klesá.

Samotný Francesco Cirillo je přesvědčen o tom, že výsledky se dostavují velmi rychle. První pozitivní změny ve svém pracovním procesu uvidíš již za 1-2 dny. Jeho slova potvrzují i ​​tisíce příznivců této techniky po celém světě. Udává se také, že čas, za který si lidé tuto techniku ​​zcela osvojili, byl 7-20 dní.

A na závěr, pokud tě napadla otázka, proč právě “ pomodoro „, tak název vznikl kvůli tomu, že někdy se klasické časovače, dnes známé jako minutky, vyráběly právě ve tvaru rajčete. Pokud chceš být autentický, můžeš samozřejmě využít i tento způsob :-), ale klidně využij i nějaký online časovač, nebo ten ve tvém telefonu.

Zdroj: lifehack.org

Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]