0

sdílení

Tech News: Autonomní taxíky od Uberu jsou v plném provozu! Hned na začátku se ale vyskytl problém

Dávid Igaz / 16. prosince 2016 / Business

Vynikající taxislužbu Uber známe už i u nás. I když zprvu se zdálo, že tento startup převálcují konkurenční taxíky, po čase lidé zjistili, že právě Uber jim dokáže poskytnout špičkový komfort při zachování nízkých nákladů.

 

Zatímco my si tu na Uber teprve zvykáme, San Francisco zažilo včera velkou událost. Uber totiž představil autonomní taxík, který bude brázdit ulice jednoho z největších měst v USA. Testovací fáze, během níž měla tato auta získat co nejpřesnější podklady pro bezchybné fungování, probíhala několik měsíců. Pokud tedy někdy budeš v San Franciscu a objednáš si Uber, můžeš se ocitnout v jednom z luxusních aut z dílny švédského Volva, které dodalo své vlajkové SUV XC90. Už určitě tušíš, že uvnitř to srší luxusem a pořádnou výpočetní silou, která obstarává všechny náročné operace pro bezproblémový chod vozidla.

uber-autonomní-auto-foto-predna-cast
zdroj fotografie: theverge

Dominantou je letecký laserový senzor na střeše (360 stupňové snímání), který monitoruje provoz a neustále sleduje okolí. Aby byla zajištěna úplná provozuschopnost, na předním sedadle sedí vždy jeden člověk, který převezme řízení v případě nouze. Redaktor z portálu TheVerge, který si jízdu v takovém Uber taxíku vyzkoušel, nicméně dodal, že během testovací jízdy to bylo výhradně auto, které projíždělo ulicemi bez nejmenších problémů. Představitel společnosti dodal, že auto ve zlomku vteřiny dokáže převést řízení na řidiče a zcela vypnout autonomní funkce. Cílem Uberu v budoucnu je ale úplné osamostatnění těchto aut, ale tato technologie je teprve v „plenkách“.

uber-autonomní-auto-foto-laserový-senzor
zdroj fotografie: theverge

Dopravní inspektorát v Californii ve velkém podporuje testování autonomních vozidel na svých cestách a dohromady již 20 předních výrobců podepsalo dohodu o testování. O Volvo XC90 snad ani netřeba velmi psát. Vlajkový model výrobce ze severu disponuje tou nejmodernější výbavou, která se mezi špičkou rozhodně neztratí. Enormní prostor pro posádku zajistí, že si i cestující ve větších skupinkách užijí patřičný komfort. Uber a Volvo ještě začátkem roku uzavřely významnou dohodu o dodávce 100 vozidel právě pro účely autonomních taxíků. Hlavní roli hrálo vysoké skóre automobilky při nejrozličnějších bezpečnostních testech.

uber-autonomní-auto-foto-interier
zdroj fotografie: theverge

Jak se provoz spustil, naskytl se hned první problém. Na záznamu níže je vidět, že vozidlo suverénně projelo na červenou. Uber zatím nevydal žádné oficiální prohlášení, ale podle kuloárů je za tento přestupek odpovědný řidič vozidla, který tehdy řídil, ne auto nebo jeho chybné autonomní funkce na vyhodnocování stavu provozu.

Bohužel událost nemá podrobnější vysvětlení, ale věříme v brzké uvedení těchto problémů na pravou míru. Na závěr ještě zmíníme jednu zajímavost, kterou je princip objednávání této služby. V aplikaci se ti na hlavní ploše zobrazí všechny dostupné vozy. V případě, že ještě nedůvěřuješ autonomní variantě taxíku, vybrat si můžeš i klasického, lidského řidiče, který tě odveze do požadované destinace. Jedno je jisté, u nás něco takového nehrozí určitě ještě několik let.

Takto to vypadalo během první testovací jízdy:

zdroj: fonyzciny.startiutp.sk , zdroj titulní fotografie: theverge.com/fonyzcinystartitup.sk
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]