0

sdílení

Tech News: 5G síť zavítá do světa již v roce 2020, jaká vylepšení přinese?

Patrik Tarics / 27. prosince 2016 / Zajímavosti

Jistě si vzpomínáš na dobu před 10 lety, když jsi ve svém „hloupém“ telefonu nešťastnou náhodou spustil mobilní internet. Jedno neúmyslné stisknutí tlačítka ihned zvedlo adrenalin a rychlostí blesku jsi se připojení snažil opět vypnout, jen ať se nepodepíše mastnou částkou na paušálu nebo kreditu. Dnes je však doba úplně jiná a mobilní připojení k internetu využívá stále více lidí.

 

Rychlost současného mobilního připojení s rychlostí připojení před 10 lety snad ani nemá smysl srovnávat. Před 10 lety byl 3G internet stále jen ve vývoji a na připojení se tak využívala 2G síť. Ta je však skutečně pomalá a obyčejné načtení obrázku trvalo v tomto období hodnou chvilku. V současnosti však můžeme využívat pokročilou 4G síť, přičemž podobné problémy jsou již dávnou minulostí. Přestože 4G síť posunula laťku na vysokou úroveň se však co nevidět dočkáme nové generace mobilního připojení, které s sebou přináší řadu otázek.

Rychlost 5G internetu a jeho využití

V současných podmínkách dokážeme pomocí mobilního 4G připojení stáhnout film v HD kvalitě již během několika minut. Je třeba uznat, že rychlost dnešního připojení není vůbec na špatné úrovni, ale rychlost zároveň nepředstavuje jediný důležitý faktor. Neustále se totiž zvyšuje počet připojených zařízení od notebooků, tabletů, smartphonů až po inteligentní hodinky. Do budoucna se myslí i na samojazdící vozidla, která budou internetovou síť využívat téměř neustále. 4G síť však na takové ohromné ​​množství připojených zařízení nebyla připravena, což plnohodnotně vyřeší síť 5G.

 

Nová generace mobilního připojení bude na jednu stranu navržena tak, aby bez problémů spolupracovala s aplikacemi, které vyžadují super rychlou výměnu dat, ovšem, na stranu druhou i s takovými, které vyžadují vysoce stabilní připojení s minimální latencí. 5G síť tak bude vysoce flexibilní a přizpůsobí se dle aktuálního stylu jejího využívání pro zajištění nejlepšího možného uživatelského zážitku. Dost bylo však slov, pojďme ke konkrétním číslům. Rychlost 5G mobilního připojení se má pohybovat na úrovni neuvěřitelných 10 000 Mb / s. tato rychlost představuje až stonásobný nárůst oproti klasické 4G LTE síti.

Kdy můžeme očekávat 5G síť na našem území?

Pravdou je, že na tuto otázku momentálně nezná odpověď snad nikdo. Nepadla žádná oficiální stanoviska ze strany telekomunikačního úřadu případně samotných operátorů. Pojďme se tak alespoň podívat na plánované zavádění 5G sítě ve světě. Obyvatelé USA budou moci na vlastní kůži okusit výhody páté generace mobilního připojení až po přelomu dekády. Přestože čtveřice tamních mobilních operátorů v současné době naplno testuje tuto revoluční mobilní síť, stále není možné přesně určit rok, ve kterém ji budou moci využít i běžní uživatelé.

1-2-3-4-5gzdroj fotografie: XavierStud

Také je nutné si uvědomit, že 5G síť má před sebou stále velmi dlouhou cestu. Síťové technologie je nutné definovat a standardizovat a stejně nezbytné je vyvinout potřebný hardware. Všechny tyto náročné kroky vyžadují dostatek času a finančních zdrojů. Pokud se však vše vyvine podle plánů, 5G síť zažije svůj ostrý debut již v roce 2018 na Zimních olympijských hrách v Jižní Koreji. O další dva roky později na Letních olympijských hrách v Japonsku budou moci návštěvníci okusit standardizovanou a komerční 5G síť. Ve stejném období má být 5G připojení dostupné i pro šťastlivce z Jižní Koreje a Číny.

Ne všechno bude tak růžové jak se zdá

Zcela určitě si vzpomínáš na dobu, kdy k nám v plné parádě zavítala 4G síť. Při jejím budování začínali všichni operátoři zcela od nuly a totožná situace nastane i při budování 5G sítě. Co je však v tomto případě ještě horší, jeden 5G stožár dokáže pokrýt menší plochu než stožár zabezpečující pokrytí 4G sítí. Bude tak potřebný jejich vyšší počet, čímž se celý proces prodlouží. Rozhodně tak potrvá, než se dočkáme plnohodnotného pokrytí alespoň poloviny území naší republiky.

5gzdroj fotografie: Kaspersky

Dalším nemalým zklamáním je již zmiňovaná rychlost. Ta vypadá na papíře přímo skvěle, ale nejednou jsme se přesvědčili, že papírové předpoklady a reálné hodnoty jsou dvě rozdílné věci. Jinak to nebude ani v tomto případě a avizované stonásobné zrychlení se má při reálném používání zredukovat „jen“ na desetinásobné. Nesmíme však zapomínat ani na stále lepší 4G síť, kterou budeme moci nadále využívat i po příchodu páté generace mobilního internetového připojení.

 

zdroj: fonyzciny.startitup.sk , zdroj titulní foto: fonyzciny.startitup.sk/IBTimes, CNET, XavierStuder
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]