0

sdílení

Tato solární farma představuje budoucnost zemědělství

Rudolf Nečas / 2. ledna 2017 / Tools a Produktivita

zdroj: treehugger.com

Startup ze San Francisca vytvořil farmu v „krabici“, která dokáže dodávat potraviny pro 150 lidí.

 

Farm From a Box je sada v lodním kontejneru, která obsahuje všechny náležitosti spojené se zřízením dvou akrů farmy (s výjimkou pozemků, samozřejmě). Zakladatelé Brandi DeCarli a Scott Thompson dostali nápad po práci v centru mládeže v Keni, kde byly přepravní kontejnery používány jako náhrada tam, kde chyběla infrastruktura. Tento projekt ale neřešil nedostatek potravin, což vedlo DeCarli a Thompsona k založení jejich vlastního podniku speciálně pro tento účel.

cq0v1y0umae3cse
foto: twicopy.org

Farm From a Box je souprava navržena tak, aby všem typům organizací zjednodušila pěstování udržitelného jídla. Neziskové humanitární agentury, školy, komunitní skupiny a dokonce i jednotlivci si za 50 000 dolarů mohou koupit soupravu, která je dodávána s kompletním vodním systémem včetně čerpadla a kapkové závlahy na solární pohon. Tyto funkce pomáhají šetřit vodu, protože ji účinněji používají, protože ji dodávají přímo ke kořenům rostoucích rostlin.

Všechny komponenty v soupravě jsou na solární pohon, takže sada obsahuje také systém schopný dodat 3 kW solární energií, což je k dost k pohonu vodního čerpadla, ale i WiFi připojení, které umožňuje sledovat zemědělské podmínky na dálku. Protože vestavěná solární technologie vytváří více než dostatek energie pro napájení farmy a vybavení, dokáže farma fungovat zcela off-grid.

Vše, co budoucí zemědělec musí mít, je životaschopná země a semena. Naštěstí si tým Farm From a Box uvědomuje, že zemědělství je do značné míry o dovednostech a vědě, takže sada obsahuje také tři etapy učebních materiálů v oblasti udržitelného zemědělství, zemědělských technologií a údržby, i podnikání v zemědělství.

V nedávném rozhovoru pro časopis Smithsonian DeCarli vysvětlila, že sada byla navržena tak, aby „působila jako šablona“ a je možné zapojit komponenty, které se specificky hodí k místnímu klimatu farmy a potřebám zemědělců. Tyto možnosti zahrnují interní mrazírnu, která pomůže zachovat úrodu mezi sklizní a spotřebou nebo prodejem a systém čištění vody, pokud je potřeba.

aaeaaqaaaaaaaau-aaaajgvjytm0yta4ltyyotqtndyymc1inzyzlwzmndrjmtywmzfjyw
foto: linkedin.com

Zatím byl nasazen jeden prototyp farmy na Shone Farm v Sonoma County v Kalifornii. V projektu Santa Rosa Junior College je farma součástí větší vnější laboratoře, ve které se studenti učí, jak pěstovat plodiny v období sucha, vypěstované plodiny slouží k zásobování vlastního, komunitou podporovaného, zemědělského programu, ale i pro program kulinářského umění na vysoké škole. DeCarli řekla, že prototyp Shone Farm se ukázal být „mnohem efektivnější než jsme plánovali,“ s „opravdu vysokou“ produkcí a energetickým výkonem. Farm From a Box již má vytvořený seznam dalších možných lokalit v Etiopii, Nepálu, Bhútánu a Afghánistánu, ale i další testovací farmy v Kalifornii a ve Virginii.

cg_6dotu8aaszch
foto: twitter @farmfromabox
zdroj: inhabitat.com ,
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]