0

sdílení

Tato japonská školka změní tvůj pohled na dnešní vzdělávání. Je prý nejlepší na světě

Juraj Metke / 3. prosince 2016 / Zajímavosti

Školka Fuji nebo také „Střešní dům“ ( „The Roof House“), nacházející se nedaleko Tokia, je považována za nejlepší školku na světě. Není pochyb, že toto místo je snem každého dítěte. Nejsou zde totiž žádné stěny. Je to jen obrovské místo, kde mohou děti celý den běhat, lézt a skákat.

 

Takahura Tezuka, architekt a autor tohoto mistrovského díla, chtěl prozkoumat všemožné aktivity, které by všechny děti milovaly. Není divu, že výsledkem je školka, která vypadá spíš jako obrovské dětské hřiště, než jako obyčejná mateřská škola.

Běhání do nekonečna

20160803_Vedelisteze_Skolka_01

Budova má oválný tvar a obrovskou travnatou plochu ve středu. Jakmile se děti dostanou na střechu, začnou běhat dokola.

Lepší vzdělávací systém

20160803_Vedelisteze_Skolka_02

Vzdělávací systém v této školce sleduje metodu Montessori, která je založena na podpoře přirozené cesty vývoje dítěte. To znamená, že dospělí by měli spíše dítě vést, než mu něco zakazovat. V této školce mohou děti běhat, hrát si, mít modřiny nebo boule.

Děti se mohou spouštět ze střechy do třídy

20160803_Vedelisteze_Skolka_03

Aby se zkrátilo schodiště vedoucí na střechu, architekt navrhl malý kopec, na kterém se děti mohou shromažďovat a válet se z něj. Vedle schodiště se nachází skluzavka, na které se dětí spouštějí ze střechy.

Cokoliv může být hračka, i strom

20160803_Vedelisteze_Skolka_04
Školka byla postavena kolem rostoucích stromů, proto projektanti museli umístit speciální houpací sítě kolem těchto stromů na ochranu dětí před pádem na zem. Je to jedno jejich nejoblíbenějších míst na hraní.

Já tě vidím!

20160803_Vedelisteze_Skolka_09

Na střeše jsou navrženy světlíky, přes které se děti neustále rady dívají co se děje ve třídě pod nimi.

I se židlí může být zábava

20160803_Vedelisteze_Skolka_05

Každý měsíc vychovatelé spolu s dětmi přeskupují nábytek ve třídách. Děti se při této aktivitě baví i s pomocí obyčejných židlí. Všechny jsou vyrobeny z lehkého měkkého dřeva kiri,  takže je nemožné, aby se při hraní zranily.

Rozhovor při mytí rukou

20160803_Vedelisteze_Skolka_06

Umyvadla jsou navržena tak, aby dětem umožnila navzájem si při mytí rukou povídat.

Vylézt do třídy? Běžná rutina …

20160803_Vedelisteze_Skolka_07

K dispozici je i speciální dětské hřiště, kde mohou děti trénovat své lezecké schopnosti. Například vylézt po stromě přímo do třídy.

Volnost

20160803_Vedelisteze_Skolka_08

V této úžasné školce si děti mohou hrát na čerstvém vzduchu tak dlouho, jak to jen počasí dovolí. Kromě toho, mezi třídami nejsou vůbec žádné stěny, protože děti se cítí pohodlněji když jsou obklopeny hlukem z pozadí. Pokud dítě již nechce zůstat uvnitř, prostě může jít ven. Obvykle si dítě udělá jedno kolečko kolem zahrady a vrátí se zpět.

Řekni, dal bys své dítě do takové školky?

zdroj: vedelisteze.sk , zdroj fotografií: blog.ed.ted.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]