0

sdílení

Tato čínská knihovna má unikátní tvar tunelu

Timotej Vančo / 24. prosince 2016 / Zajímavosti

Vedle čtení zajímavých příběhů budeš mít zážitek i z místa, ve kterém se budeš nacházet.

 

Tento zajímavý, jedinečný styl architektury knihovny v Číně, přesněji v Zhen Yuan, se nese ve tvaru tunelu, ale i řeky. Tento tvar řeky reflektují klenuté regály plné knih a návštěvníky přirozeně vede přes knihovnu.

Yangzhou-zhongshuge-bookshop-by-xl-muse-7-1020x610
Foto: inhabitat.com

Zhongshuge je hlavní prodejce a obchodník s knihami v této knihovně. On pověřil šanghajské designérské studio, XL-Muse, aby se postaralo o design surrealistického obchodního domu. Design byl ovlivněn hlavně umístěním tohoto obchodního domu do prostoru, v němž dominují obloukové mosty a voda.

Yangzhou-zhongshuge-bookshop-by-xl-muse-10-1020x610
Foto: inhabitat.com

Jelikož je tvar knihovny ve tvaru řeky, zem, po které chodí návštěvníci je logicky její břeh. Architekti navrhli vytvořit černou, reflexní podlahu, která bude napodobovat přítomnost vody a umocňovat počet knih, které se v regálech nacházejí. V knihovně má prostor také hlavní čítárna se sochami, bílými sloupy a klenutými policemi, pavilon pro děti a předsíň. Pavilon pro děti obsahuje horskou dráhu, horkovzdušné balóny, pirátské lodě a mnoho dalších zajímavých prostor, ve kterých se budou během čtení knížky cítit absolutně vtaženi do děje. Dřevěná police, na níž jsou knihy, je namalovaná v zářivých barvách, zatímco strop připomíná hvězdnou oblohu.

Yangzhou-zhongshuge-bookshop-by-xl-muse-4-1020x610
Foto: inhabitat.com

V minulosti se mnoho umělců, básníků a spisovatelů setkávalo u řeky, kam je to přirozeně táhlo,“ vyjádřili se architekti. „Mosty vždy byly důležitým symbolem v každé kultuře. Lidé se chtěli navzájem spojit a tato myšlenka má působit i na naše návštěvníky a knihy v knihovně. Snažíme se vytvořit takový pomyslný most mezi nimi.“

Zdroj článku: inhabitat.com ,  zdroj prezenčního obrázku: inhabitat.com
Přidat komentář (0)
[display_facebook_embed_rotate]